Distribütör Adaylarınıza Bunları Asla Söylemeyin

Eğitim verdiğim network marketing çalışanlarına –yani kendi ekibime- genellikle hep ne yapmaları ve ne söylemeleri gerektiğinden bahsederim. Ama bazı cümleler var ki bunları hiçbir zaman söylememeniz gerekir. Bu cümleler adaylarınızı gerçekdışı beklentilere sürükleyecek cümlelerdir.

Merak etmeyin, hemen her network marketing emekçisi başlangıçta bu hataya düşer.

Çok Kolay!

Hayır kolay değil! İşinizi başlatmak klasik bir işletme açılışından daha kolay olabilir ama kesinlikle çocuk oyuncağı değildir.

Network Marketing zordur.

Size hâlihazırda 100 kişi hayır demişken adayları aramaya devam etmek kolay değildir. İtirazların ve reddedilmelerin üstesinden gelip ekibinize katılmak isteyecek kişilere ulaşmak oldukça zorlayıcı olabilir. Toplantıdan toplantıya koşmak ve sunumlar ayarlamak çok yorucu olabilir. Sosyal medya hesaplarınızı takip edip yeni adaylara ulaşmak zaman alabilir. Kendinizi ortaya atıp insanlarla konuşmak sizi boğabilir, üstelik de benim gibi içedönük bir insansanız.

Network Marketing sözkonusu olduğunda aklıma en son gelen şey kolay olduğudur. Ancak bu değmeyeceği anlamına gelmez. Evet bu mesleğin kendine has zorlukları vardır, tıpkı diğer mesleklerde olduğu gibi. Belki güçlü bir ekip kurabilmek için 500 tane telefon görüşmesine ihtiyacınız olacak. Belki yeni bir adayla görüşmek için 2 saatlik yol gideceksiniz. Ama belki de hayatlarını değiştirebileceğiniz insanlara bu şekilde ulaşacaksınız. Belki bütün hafta çok yorulacaksınız ama faturalarınızı, kredi kartı borçlarınızı ödeyebileceksiniz.

Yani adaylarınıza asla bu işin kolay olduğunu söylemeyin, çünkü kolay değildir. Çok ve kararlı bir biçimde çalışmalısınız. Ancak bu şekilde başarılı olabilirsiniz.

Kısacası Network Marketing yan gelip yatma işi değildir!

Kısa Zamanda Zengin Olabilirsin!

Aslına bakarsanız olamazsınız. Tabii eğer aynı gün içinde hemen 20 adayla el sıkışırsanız, onlar da 20 kişiyle el sıkışırsa ve mesela 10 kişiye ürün satılırsa, evet bu şekilde zengin olabilirsiniz. Ancak genellikle bu sayısal lotoyu tutturmanızla eşdeğer bir şanstır. O nedenle ben sizin yerinizde olsam böyle bir şeye güvenmezdim.

Network Marketing işinde hızlıca para kazanmaya başlayabilirsiniz. Geleneksel bir ticaret modeliyle iş başlamış olsaydınız kazanacağınızdan daha fazla parayı daha kısa sürede kazanabilirsiniz. Ayrıca birkaç ay içerisinde muazzam paralar kazanmış insanlar da vardır. Ancak bunlar istisnadır, kaide değil.

Büyük ihtimalle başlangıçta aylar hatta yıllar içerisinde bile çok çok büyük paralar kazanamazsınız. Örneğin ben ancak ikinci yılımda refah düzeyimde belirgin bir artış görmüştüm.

kısa yoldan zengin olamazsınız!

Bu meslek size hiçbir şeyin garantisini vermez, her şey size bağlıdır. Eğer belli bir gelir düzeyine ulaşmak istiyorsanız çalışmalı, çok çalışmalısınız. İşler sıkılaşmaya başladığında bile çalışmaktan vazgeçmemelisiniz. Öğrenmeye ve becerilerinizi geliştirmeye zaman ayırmalısınız. Ve hedeflerinize ulaşmak için her şeyi yapmaya kararlı olmalısınız.

Başarınız sadece size bağlıdır. Ve nasıl ki her insan diğerinden farklıysa, herkesin başarı yolu da farklıdır. Siz diğer insanlardan daha farklı bir zamanda hedeflerinize ulaşabilirsiniz ki bu çok normaldir. Başarınızı başkalarının nasıl başardıkları üzerine temellendirmeyin. Bu karşılaştırmayı kendinizi motive etmek için kullanabilirsiniz ancak başarı noktanız her zaman diğerlerinden farklı olacaktır.

Yani adaylarınıza hiçbir zaman kısa zamanda zengin olacaklarını söylemeyin çünkü bu onları yanlış beklentiler içerisine sokacaktır. Onlara Network Marketing ile uğraşarak zengin olabileceklerini ancak bunun onların kendi çabalarına ve ayırdıkları zamana bağlı olduğunu söyleyin.

Gerçekçi Beklentiler Yaratın

Network Marketin işinde adaylarınızı gerçekçi beklentilere yönlendirmelisiniz. Eğer yapacakları işin çok kolay olacağını ve katılır katılmaz tonlarca para kazanacaklarını düşünürlerse hemen cesaretleri kırılacaktır. Ve eğer cesaretleri kırılırsa kuvvetle muhtemel işi bırakacaklardır.

Network Marketing hakkındaki olumsuz yargıların sebebi bu tarz tecrübelerdir. Bu kişiler arkadaşlarına ve ailelerine gidip “Network Marketing tamamen palavra, boş iş, kolayca para kazanacağını söylüyorlar, ben denedim ama basbayağı yalan bu” diyeceklerdir.

Biz Network Marketing profesyonelleri olarak bu mesleği iyi temsil etmeliyiz. Dolayısıyla tekrar ediyorum; adaylarınıza bu işin çok kolay olacağını ve kısa zamanda zengin olacaklarını söylemeyin. Onlara gerçekleri anlatın. Onlara bu işi yapmak için çalışmaları gerektiğini ve sonuçları almak için sabra ihtiyaçları olduğunu en başından söyleyin. Bir süre gerçekten çok çalışıp sağlam birer ekip kurduktan sonra hem güzel hem de dilerlerse pasif bir gelire ulaşabileceklerinden bahsedin.

Network Marketing çok iyi bir para kazanma modelidir. Şimdi dışarı çıkın ve adaylarınıza neden Network Marketing işi yapmaları gerektiğini anlatın!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir