Network Marketing Hakkında Yanlış Bilinen 7 Şey

Evden Çalışarak para kazanmak için Network Marketing Hakkında Her Şey

Yanlış bilgilerin evden çalışıp doğrudan satış yaparak para kazanma imkânlarını gözden kaçırmanıza izin vermeyin.

Herhalde hiçbir evden çalış para kazan iş modeli network marketing kadar yanlış anlaşılmış ya da kötülenmemiştir. En iyi şartlarda bile network marketing önemsiz bir ev kadını işi ya da tuhaf amcanızın servet kazanmak için yapmaya çalıştığı acayip bir şey olarak düşünülür. En kötüsü de network marketing işinin yapışkan ve açgözlü satışçıların sizi kazıklamaya çalıştıkları bir sistem olarak değerlendirilmesidir. İşte bu nedenle birçok insan network marketing işinin adını bile duyduklarında koşarak uzaklaşırlar.

Atılması gereken ilk adım, bir işe başlamadan önce o işle alakalı doğru bilgileri edinmektir.

Yanlış Bilgi 1: Network Marketing yasadışı bir piramit organizasyonudur.

Doğru: Bir işi incelerken o işin yapılış şekli yani modeli işin yasal olup olmadığı ile alakalı karar vermek için yeterli değildir. Öyle olsaydı hemen hemen bütün organizasyonlarda yasadışı bir şeyler bulabilirdik ki bunlara devlet yapılanması da dahildir, çünkü bütün modellerin temelinde piramit yapısı vardır.

 

 

 

Yasadışı piramit şemalarında ürün ya da hizmet yoktur ve sisteme dahil ettiğiniz üye adedine göre ödeme alırsınız. Yasal network marketing programlarında ise son tüketiciye satılacak kaliteli ürünler ya da hizmetler vardır. Alt bayilik vermek ve sisteme üye kazandırmak ise sizden doğan ekibin cirosu ile bağlantılı olarak gelirinizi arttırır. Önemli olan ne kadar üye kazandırdığınız ya da bayilik verdiğiniz değil birlikte ürettiğiniz cirodur. Ayrıca yasal network marketing firmalarında satılan ürünün iade edilmesi ve bu iade sonucunda para iadesi vardır.

Yanlış Bilgi 2: Sadece en tepedeki kişiler para kazanabilir

Doğru:  Bu önerme sanki biraz da maaşlı bir işi çağrıştırıyor değil mi? Ne sıklıkta asgari ücretle çalışan bir işçinin CEO olduğunu gördünüz?

Gerçekte bir çok kaliteli ve kalifiye çalışan hiçbir zaman hakları olan ilerlemeyi kaydedemez ve finansal açıdan ödüllendirilmezler.

Başlıktaki önermeye göre sadece sisteme erken giren kişiler para kazanır ki bu doğru değildir. Sisteme neredeyse en başında dahil olan bazı kişiler hemen hemen hiç para kazanamazken yıllar sonra dahil olanların bir servet kazandıkları sıklıkla görülen bir durumdur. Şunu söyleyebiliriz ki yasal ve iyi network marketing firmalarında bayiler organizasyona katılış tarihlerine bakılmaksızın istedikleri kadar gelir elde edebilirler.

Gelir gösterilen eforla orantılıdır, sisteme giriş tarihi ile değil.

Network marketing ile uğraşan kişilerin ortaya koydukların efor ile doğru orantılı olarak maddi imkanları artarken onlara sponsor olan kişiler işi bırakmadıkları sürece pozisyonları değişmemektedir. Bu da şu demektir; şirkete ne zaman katılmış olursanız olun eğer gerçekten çalışırsanız diğer herkes ile aynı imkanlara sahip olursunuz.

Yanlış Bilgi 3: Network marketing insanları kullanır

Doğru:   Network marketing sistemini sevmeyen ya da kötüleyen insanların birçoğu arkadaşlarını ya da ailelerini kullanarak onların üzerinden para kazanma fikrinden hoşlanmadıkları için böyle düşünürler. Ancak network marketing insanların diğer insanları kullanmasını ödüllendirmemektedir. Network marketing’de başarının anahtarı “amaçlarına ulaşmaları için başkalarına yardım etmek”’tir. Bir kişi sponsor olduğu kişilerin para kazanmalarına yardım etmeden sadece onların emekleri üzerinden para kazanamaz. İtiraf etmek gerekirse bazı network marketingçiler potansiyel adaylarını dolar işareti olarak görüyor olabilirler ancak bu kişiler hiçbir zaman insanlara para kazandırabilmek adına gerçekten emek harcayan sponsorlar kadar uzun ve kalıcı başarı elde edemezler.

Yanlış Bilgi 4: Er ya da geç sektör doygunluğa ulaşacaktır

Doğru:  Bu işin doygunluğa ulaşması imkansızdır çünkü insan sayısı sonsuzdur. Her gün yeni insanlar doğmakta ya da 18 yaşını doldurmaktadır. Bu da aday havuzuna her gün yeni insanların eklenmesi demektir.

Tim Sales “Aptallar için Network Marketing” kitabında şöyle der: “Evinde buzdolabı olmayan birini tanıyor musunuz? Hayır! Ama bu General Electronics’sin hala buzdolabı satmasına bir engel teşkil etmiyor.

Yanlış Bilgi 5: Network marketing işe yaramaz

Doğru: Doğrudan Satış Derneği’nin verilerine göre 2015 yılında doğrudan satış sektörü sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 36 milyar dolar ciro üretmiştir. Ayrıca 20 milyondan fazla insan yine sadece A.B.D’de doğrudan satış işleri ile uğraşmaktadır. Bu rakamlara göre network marketing’in kesinlikle işe yaradığını söyleyebiliriz. Başarı ya da başarısızlığın iş modelinin kendisiyle değil kişilerin şahsi eforları ile alakalıdır.

Birçok blogger, ebay satıcısı ya da diğer işlerde çalışan insanlar istedikleri kadar kazanamayabiliyorlar ama hiçbiri blog yazarak ya da ebay üzerinden para kazanılmayacağını söylemiyor, değil mi?

Yanlış bilgi 6: Kimse network marketing yaparak zengin olamaz

Doğru: Herkesin network marketing işinde başarılı olmadığı gerçektir. Network marketing işinden yüksel meblağlar kazanan %2-10 oranındaki kişiler ise aynı şekilde işlerini ciddiye alarak düzenli ve disiplinli bir şekilde çalışan %2-10’luk kitleye tekabül eder. Ancak network marketing işini kısa yoldan zengin olmak ya da olmamak ile yargılayamayız. Eğer zengin olmak başarı kıstası ise halen maaşlı işlerinde çalışanlar ya da küçük esnaflar da başarısız kimselerdir. Aslına bakılırsa network marketing’in ne kadar başarılı bir iş modeli olduğunu ölçmek istediğimizde bakmamız gereken şey kaç tane insanın hedeflerine ulaştığıdır. Birçok insan sadece evde çocuklarına bakarak bir yandan geçimlerini sağlamak ya da borçlarını ödemek isteyebilir ve bu da onlar için başarıdır.

Yanlış Bilgi 7: Network marketing bir kabile gibidir

Doğru:  Bazı network marketingçilerin fanatik olduğunu kabul etmek lazım ancak network marketing firmaları bizzat fanatikliği desteklemezler. Aslında birçoğu bağımsız temsilcilerinin ayaklarının yere sağlam basmasını tercih eder.

Network marketing işinin kendi içinde bazı sıkıntıları olduğu doğrudur. Ancak 1969 yılından beri bütün Dünya’da milyonlarca insan tarafından yapılmakta olan bir iş modelidir. Ne yazık ki günümüzde network marketing modeline karşı, biraz da yasadışı organizasyonların son zamanlarda yaygınlaşması nedeniyle önyargılar vardır. Fakat siz önünüze bir network marketing fırsatı çıktığında önyargılarınız nedeniyle bu fırsatı incelemekten vazgeçmemelisiniz. Eğer amacınız finansal özgürlük ise size uygun ve güvenilir bir firma, ilgili bir sponsor bularak ve biraz emek harcayarak siz de emeklerinizin karşılığını alabilirsiniz.

 

 

 

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir