Dolaylı Yaklaşım Tekniği : Hayır, Bu İş Sana Göre Değil

İnsanları iş sunumu yapmaya davet etmenin farklı teknikleri vardır. Önemli olan her bir aday için hangi tekniğin işe yarayacağını kestirebilmektir.

Listenizdeki bazı adaylar sizden daha yüksek kariyerde ve başarılı insanlar olabilirler. Patronunuz, bir doktor ya da toplum tarafından saygı duyulan biri olabilir. Bu kişiler ile iş fırsatınız hakkında konuşmak size zor gelebilir çünkü zaten başarılı bir iş hayatı olan bu insanların sizi otorite olarak görmeyeceklerini düşünürsünüz.

Fakat bu kişilerin Network Marketing işinde başarılı olacaklarını düşünüyor ve onlarla iş fırsatınızı paylaşmak istiyorsanız bunu nasıl yapmalısınız?

Böyle durumlarda kullanılabilecek en iyi teknik tamamen dolaylı yaklaşım tekniğidir.

Dolaylı Yaklaşım Tekniği

Dolaylı yaklaşım tekniği inanılmaz derecede kuvvetli bir tekniktir çünkü birçok psikolojik düzeyde çalışır. Bu tekniğin işleyişi ise şöyledir; adayınıza kendisini bir “aday” olarak görmediğinizi ama onun etrafında işinizi yapmaya uygun insanlar olup olmadığını sorabilirsiniz. Temel olarak “hayır senden bahsetmiyorum, beni bu işi yapacak insanlarla tanıştırmanı istiyorum”.

Bazı örnek cümleler

“Benim yaptığım iş sana pek uygun değil ama acaba senin etrafında hevesli, para kazanma odaklı ve ekstra gelir etmekten heyecan duyacak birileri var mıdır acaba?

“Evlerinden çalışarak güçlü ve sağlam bir iş kurmak isteyecek kimleri tanıyorsun?

“Acaba yaptığı işte maddi olarak sıkıntıya düşmüş ve gelirini çeşitlendirebilecek birilerini tanıyor musun?

Bu Yöntem Neden Çalışıyor?

Bu yaklaşımın başarılı olmasının birden fazla nedeni vardır. İlk olarak adayınızı rahatlatırsınız çünkü ona bir şey satmaya çalışmadığınızı düşünürler. İkincisi ise çocukların davranışlarında gizlidir, hiç bir çocuğa “bu çocuklara göre değil” deyip de o çocuğun konu hakkında aşırı derecede meraklanmadığına şahit olmadınız mı? Yetişkinlerde de durum bundan farklı değildir. Adayınıza bu iş fırsatının ona göre olmadığını söylediğinizde içinde engelleyemediği bir merak duyacaktır.

Eh bu durumda da size fırsatınız hakkında soru sormaya başlayacaktır. Elbette size başka insanları önermeden ya da başka insanlara bahsetmeden önce kendisinin bu iş fırsatının ne olduğunu bilmesi gerek, değil mi? Ama siz ona bu bilgiyi aktarırken aslında sunum da yapmış olacaksınız. Eğer girişimci bir ruha sahipse fırsatı görüp kendisi için ihtimalleri de düşünmeye başlayacaktır.

Dolaylı yaklaşım tekniği adayınızın kendisini rahat hissetmesini ve iş fırsatınızı merak etmesini sağlar. Bonus olarak da size gerçekten işinize yarayacak insanların bilgilerinizi verebilir.

Sıcak ya da soğuk çevreniz olması fark etmeksizin dolaylı yaklaşım tekniği adayları iş fırsatınızı dinlemeye davet etmenin etkili bir yöntemidir.

2 Yorumlar

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir