Soğuk Çevrenize Nasıl Yaklaşmalısınız?

Network Marketing işiyle uğraşan bazı insanlar yakın çevreleriyle görüşmeleri tamamladıktan sonra ne yapacaklarını düşünüp endişe ederler. Bu kişiler yapacak hiçbir şeyleri kalmadığını, iş fırsatlarından ve ürünlerinden bahsedecekleri kimseleri olmadığını düşünürler. Bu kişişel soğuk çevreyi tamamen görmezden gelirler.

Aslına bakarsanız konuşacak insan sayısının tükenmesi mümkün değildir çünkü soğuk çevre sınırsızdır. Gün içerisinde bir lokantada, markette hatta dinlendiğiniz bankta bile yeni insanlarla tanışırsınız. Sorun konuşacak yeterince insan olmaması değil, özgüveninizin olmaması ve soğuk çevrenizdeki insanlara nasıl yaklaşacağınızı bilememenizdir.

Soğuk çevreye nasıl yaklaşmalısınız?

İtiraf etmeliyim ki ben de yeni başladığım zamanlarda soğuk çevreme yaklaşmaktan kaçınmıştım. Ama eğer Network Marketing işinde başarılı olmak istiyorsam yabancılarla konuşma korkumu yenmek zorundaydım. Böylece konfor alanımdan çıkarak soğuk çevremle nasıl iletişim kuracağımı öğrenmeye ve bunun üzerinde çalışmaya başladım.

Soğuk çevreye yaklaşım örnekleri

Size birkaç tane soğuk çevreye yaklaşım yönteminden bahsedeyim;

Bir gün uçakta biriyle tanıştım. Her ikimiz de ülke dışına seyahat ediyorduk ve yan yana oturduğumuz için de sohbet etmeye başladık. O sırada bana ne işle meşgul olduğumu sordu ve ben de bir Network Marketing Profesyoneli olduğumu söyledim. Mesleğimden, seyahatlerimden, deneyimlerimden, hemen her şeyden konuştuk.

Sadece konuşmaya başladık.

Konuşmanın sonunda iletişim bilgisini istedim ve ona her ikimiz de ülkeye geri döndüğümüzde kendisini arayacağımı söyledim.

Başka bir soğuk çevre konuşmam da şöyle olmuştu; Bir gün bir lokantada yemek yiyordum. Yan masamda oturan hanımefendinin Türkçe konuşması biraz aksanlıydı. Kendisine nereli olduğunu sordum. Cevabı aldığımda ise “aaa işte bu harika, ben de tam işimi sizin memleketinizde büyütmeyi planlıyordum. Şimdi pek uygun bir zaman değil ama iletişim bilgilerinizi verirseniz her ikimiz için de uygun olan bir zamanda bu konuyu konuşmak isterim”.

Soğuk çevrenizden birine asla hemen sunum yapmayın

Gördüğünüz gibi her iki örnekte de yeni tanıştığım insanlara hemen işten bahsetmedim. Hiçbir zaman biriyle tanışır tanışmaz işimden bahsetmem, ya da ürünlerimden numuneler vermem. Hiç kimse yabancı birinin yanına gelip hiç tanımadığı bir işe para yatırmasını teklif etmesinden hoşlanmaz.

Siz bu kişileri tanımıyorsunuz! Durumlarını bilmiyorsunuz, hayallerini bilmiyorsunuz ya da boş zamanlarını nasıl değerlendirdikleri hakkında hiçbir fikriniz yok. Eh, onlar da sizin hakkınızda hiçbir şey bilmiyorlar. Bu durumda neden sizin ekibinize katılmak istesinler ki?

Yapmanız gereken ise…

İnsanlar ile konuşun. Yapmanız gereken tek şey bu. Garsonunuzla ya da kasada ürünlerinizi geçiren kişiyle sohbet edin. Uçağa binip sadece film izlemeyin. Yanınızda oturan kişiyle sohbet edin. Nereli olduklarını ve ne iş yaptıklarını öğrenin. Sonra onlardan daha sonra iletişime geçip iş fırsatınızı tanıtmak için irtibat bilgilerini isteyin.

Eğer birinden gerçekten iyi bir hizmet aldıysanız, ona iltifat edin. Ona çok iyi bir iş çıkardığını ve kendisini takdir ettiğinizi söyleyin. Daha sonra iletişim bilgisini isteyin ve daha sonra onun ilgisini çekebilecek bir konuda konuşmak için arayacağınızı söyleyin. Bir ya da iki hafta sonra bu kişiyi arayın ve sizinle bir kahve içmeye davet edin.

Çok önemli : bu kişiyle onunla ilk tanıştığınız yerden farklı bir yerde buluşun. Ortam değişikliği kişinin doğal direncini düşürüyor. Eğer biriyle el sıkışmak için her zaman bulunduğu bir ortama giderseniz direnç epey yüksek oluyor. Ama eğer bu kişiyle kendi işiniz hakkında başka bir ortamda görüşür, daha sonra takip etmek için bambaşka bir ortamda randevulaşırsanız başarılı olma ihtimaliniz yükselecektir.

Önce bir ilişki kurun

İnsanlarla konuşun, iletişim bilgilerini alın, onlarla buluşun, onlarla sunum üzerine sunum ayarlayın. Bütün bunlar onlarla ilişki kurmaktır, güven inşa edersiniz. Size güvenmeye başladıklarında ekibinize katılma olasılıkları artacaktır.

Yani özet olarak, soğuk çevrenize asla hemen sunum yapıp kayıt almaya çalışmayın. Bunun yerine onlarla konuşup iletişim bilgilerini alın ve daha sonra onları arayacak “ilgileneceğini düşündüğüm bir şey var, buluşup konuşmak ister misin” diye sorun.

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir