Ne Alacağınıza Değil, Ne Vereceğinize Odaklanın

Bu hafta yeni eğitimler ve yazılar hazırlarken bir şeyi yapmayı unuttuğumu fark ettim. Sürekli “bloguma yeni ziyaretçi nasıl çekerim, eğitimlerime öğrenci nasıl bulurum” diye düşünüyordum. Ve birdenbire şunu anladım ki ben almak üzerine çok fazla yoğunlaşmışım. Bu işte en önemli olan şeyi unutmuşum, “vermek”.

Odağım tamamen kendi üzerimdeydi. Yapmakta olduğum şeylerden nasıl fayda sağlayacağımı ve bunlardan ne elde edeceğimi düşünüyordum. Ama bu düşünce yapısının kimseye faydası yoktur. Bu ne benim işimi büyütmeme yardımcı olur ne de asıl ve nihai amacım olan girişimcilerin işlerini büyütmelerine. Ekibimdeki insanların ve bu blogu okuyan kişilerin kendilerini bir çeşit av olarak görmemeleri için bu düşünce yapısında olmamam gerekir.

Odağınız Kendiniz Olduğunda

Sadece kendinize, gelirinize, kariyer seviyenize, amaçlarınıza vs odaklandığınızda motivasyonunuz yanlış yerdedir. Elbette ne elde edeceğinize odaklanarak bir iş kurabilir ve işinizi büyütebilirsiniz. Ama daha ilerisi için hiçbir amacınız kalmaz. En başta neden bu hedefleri koyup bu doğrultuda çalışmıştınız? Değişimi neden istemiştiniz?

Bence herkesin hayatta bir amacı vardır ve bu amaç hiçbir zaman sadece kendi konforumuzu sağlamak değildir. İnsan sosyal bir varlıktır ve toplum içinde yaşar, bu nedenle de sadece kendinizi düşünüp topluma hiçbir şey katmazsanız eksik hissedersiniz. Bir süre sonra içinizde bir boşluk oluşmaya başlar ve motivasyonunuz azalır. Ve motivasyon olmadan önce ivmenizi sonra da büyümenizi kaybedersiniz.

Odağınız Ekibiniz & Adaylarınız Olduğunda

Dolayısıyla adaylarınızdan, ekip arkadaşlarınızdan ve müşterilerinizden ne kazanacağınıza odaklanmak yerine kendinizeşu soruyu sorun “Ben onlara ne verebilirim?”

Mesela onlara öyle güzel ve faydalı eğitimler verebilirsiniz ki onlar bu sayede borç batağından kurtulabilirler. Ya da belki onlara zaman ayırıp sunduğunuz fırsatla alakalı merak ettikleri bütün soruları yanıtlayabilirsiniz. Belki de müşterilerinize ürünlerinizi indirimli fiyattan verebilirsiniz?

Ne zaman bir başkasının hayatına dokunsam, o zaman mutlu oluyorum. Başkalarının hedeflerine ulaşmasına katkı verdiğimde bu bana da fayda sağlıyor. Hem hayattaki amacımı yerine getirmiş oluyorum hem de bu sayede motivasyonum hep yüksek kalıyor.

Kendi kazanımlarınız için bu kadar endişe etmeyin. Eğer başkalarına yeterince yardım ederseniz sizin işler her zaman yolunda gidecektir. Başkalarına ne verebileceğinize odaklandığınızda işlerin sizin için ne kadar güzel gideceğini göreceksiniz.

Ne alabileceğinize odaklanmaktan vazgeçip, ne verebileceğinize odaklanmaya başlayın.

Dışarı çıkın ve çevrenizdeki insanlara neler katabileceğinizi bulun. Ben de bu blog aracılığı ile size ne verebileceğim üzerinde çalışmaya devam edeceğim.

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir