Ve Şüpheci Bir Aday İle Karşılaştınız…

Ne yazık ki Network Marketing’in insanlar arasında kötü bir şöhreti vardır. Bu işle hiç ilgisi olmayan insanlar Network Marketing’in piramit şeması, kısa yoldan zengin olma tuzağı ya da sahtekârlık olduğunu düşünürler. Dolayısıyla bu da siz işinizi büyütmeye çalıştığınız zaman bazı “şüpheci” insanlar ile karşılaşacağınız anlamına gelmektedir.

İşte bu durum da birçok Network Marketing profesyonelini korkutmaktadır. Adayınız size kendisini kandırmaya, dolandırmaya çalıştığınızı söylediğinde ona ne cevap vereceksiniz? Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan ve yaptığınız iş ile alakalı olumsuz yorumlar yapan insanlara ne tepki vereceksiniz?

Üzgünüm ama bu şüpheci insanlardan kaçınmanın bir yolu yoktur. Bir şekilde bu insanlarla muhatap olacaksınız. Ama bu hazırlıksız olmanızı da gerektirmez.

Şüpheci insanlarla konuşurken aklınızda tutmanız gereken 2 şey vardır;

Şüphecilere Nasıl Yaklaşmalı

Her şeyden önce, şüpheci insanlara yaklaşım şekliniz gerçekten ciddi fark yaratır. Unutmayın siz hiç kimseyi bir şeye inanmaya ikna etmeye çalışmıyorsunuz. Siz insanları iş fırsatınız ile alakalı bilgilendiriyor ve onları eğitiyorsunuz ki ne iş yaptığınızı anlayabilsinler. Dolayısıyla adaylarınızı hiçbir zaman kayıt olmaları için zorlamayın ve kendilerini huzursuz hissettirmeyin. Bu şekilde davrandığınızda özellikle de şüpheci insanları işten soğutur ve hatta Network Marketing işi ile ilgili zaten olumsuz olan düşüncelerini de pekiştirirsiniz.

Ayrıca görüşmenin nasıl sonuçlanacağı konusuna da duygusal olarak bağımlı olmamanız lazım. Biliyorum, yeni başladığınız zamanlarda insanlar size hayır dediklerinde bu cevapları kişisel algıladınız ve incindiniz. Ama öğrenmeniz gereken şey şu ki “hayır” sadece bir kelimedir. Adaylarınızın size evet ya da hayır demelerinin bir önemi yoktur. Önemli olan tek şey yaptığınız işi ve onlara sunduğunuz fırsatı doğru anlayıp anlamadıklarıdır.

Şüpheci insanlara tartışarak ya da savunmacı bir üslup ile yaklaşmayın. Onlara bir dost, danışman ya da öğretmen gibi yaklaşın. Şüphecilere onları eğitiyormuşsunuz gibi yaklaşın, bu sayede çok daha iyi iletişim kurabileceğinizi göreceksiniz.

Şüpheciler İle Yüzleşme

Peki şüpheciler ile konuşurken ne yapacaksınız?

Sohbet edin!

Hepsi bu! Şüpheci bir insanın aniden fikir değiştirmesini sağlayabileceğiniz sihirli bir formül yoktur. Yapabileceğiniz tek şey onunla sohbet etmektir.

Genellikle şüpheci insanların Network Marketing ile bir şekilde tanışıklıkları, deneyimleri vardır. Ya daha önce bu işi denemiş ama başarılı olamamış birilerini tanıyorlardır ya da kendileri deneyip başarısız olmuşlardır. Ya da belki başarısızlık hikâyeleri duymuş, yazılar okumuşlardır. Deneyimleri ne olursa olsun onlardan hikâyelerini anlatmalarını isteyin. Onlara tam olarak neden rahatsız olduklarını ve Network Marketing’in nesini sevmediklerini sorun.

Ve bu konu hakkında onlarla konuşun. Eğer Network Marketing’in bir kısa yoldan zengin olma şekli olduğunu düşünüyorlarsa onlara bu işi yapan insanların çok çok azının kısa zamanda yüksek kazançlara ulaşabildiğinden bahsedin. Eğer oturduğun yerden para kazanma gibi bir iş olduğunu düşünüyorlarsa onlara aksine başarılı olmak için çok çalışmaları gerektiğini anlatın. Onlara Network Marketing hakkındaki gerçekleri anlatın. Gerçekçi beklentilerden bahsedin. Şirketiniz, ürünleriniz ve mesleğiniz hakkında nesnel bilgiler verin.

Şüpheci insanlar ile karşılaşmaktan çekinmeyin. Yapmanız gereken tek şey onlarla sohbet etmek. Eğer hala Network Marketing ile alakalı şüpheleri varsa hiç sorun değil, insanların bu işe inanmalarını sağlayamazsınız. Yapabileceğiniz tek şey onları eğitmek, onlara doğru bilgileri vermektir.

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir