Başarılı Bir Liderin 5 Önemli Özelliği

Başarılı ve güçlü bir lider olmak bir Network Marketing profesyoneli için en önemli değerlerden biridir. Ve liderlik henüz adayınız ile masaya oturduğunuz andan itibaran başlar. Birçok insan büyük bir takımları olmadığı için liderlik yapmalarına gerek olmadığını düşünür. Bu doğru değildir. En başından itibaren lider olmalı, ya da en azından bir liderin özelliklerini sergilemelisiniz yoksa istediğiniz başarıyı yakalayamaz ve organizasyonunuza doğru insanları çekemezsiniz. Bir ekip kurduktan sonra lider olacağınızı söyleyemezsiniz. İnsanlar liderleri takip ederler. Adayınıza bir lider olduğunuzu göstermek zorundasınız.

“Bir dakika, yani çok kuvvetli ve etkileyici bir lider olmadıkça Network Marketing işinde başarılı olamaz mıyım? Üstelik de henüz yeni katıldım” diye sızlandığınızı duyar gibiyim.

Hayır! Tabii ki öyle değil. Bundan 4-5 sene önce bu işe yeni başladığımda beni tanıyan insanlar lider biri olduğumu söylemezlerdi bence. Etkili ve insanları etrafında toplayan bir lider olabilmek için ihtiyacım olan yetenekleri kazanabilmek adına öğrenmem ve bunun üzerine çalışmam gerekti. Siz de bunu en başından itibaren yaparsanız kısa zamanda yeteneklerinizi geliştirirsiniz.

İşte size güçlü bir lider olmanız için öğrenmeniz ve uygulamanız gerekenlerden bahsedeceğim, böylece siz de sponsoru olduğunuz kişilere aynılarını öğretebilir ve onların da iyi birer lider olmasını sağlayabilirsiniz.

Liderlik Felsefesi

En sevdiğim filmlerden biri Braveheart’tır çünkü filmin kahramanı William Wallace birçok liderlik özelliği sergiler. Liderliğin en önemli özelliklerinden biri felsefedir. Sizin felsefeniz nedir? Bu felsefe şahsınıza özel mi? Yoksa bu sizi de aşan değerli bir amaç mı?

Braveheart filminde, o anda ülkeyi yöneten kişilerin felsefeleri tamamen kendileri ile alakalıydı. Sadece kendi toprakları, unvanları ve asaletleri ile ilgiliydiler. Ama William Wallace kendisini de aşan bir amaca hizmet ediyordu. Onun için diğer insanlar önemliydi, doğru olanı yapmak, adaleti sağlamak ve ülkesinin bağımsızlığını kabul ettirmek.

Sizin felsefeniz nedir? Kendi başarınız, kendi ödemeleriniz, kendi kariyer gelişiminiz, kendi finansal özgürlüğünüz mü?

Yoksa sizi aşan bir şey mi? Diğerlerinin finansal özgürlüklerine odaklanmak mı, ürünleriniz kullanıcılara nasıl fayda sağlayacağını insanlara anlatmak mı, yoksa insanların hayatlarını değiştirmek mi?

Bu farklı felsefeler liderlik başarınızda fark yaratacaktır çünkü eğer amacınız kendi çıkarlarınızın üzerindeyse insanlar sizin etrafınızda toplanırlar.

Vizyonunuz Olsun

Bir lider olarak ihtiyacınız olan ikinci şey de vizyondur. Organizasyonunuz için vizyonunuz nedir? Ulaşmak istediğiniz hedefler nelerdir ve bu hedeflere ulaşmak için nedenleriniz nelerdir?

Eğer vizyonunuz sadece para kazanmak, faturalarınızı ödemek ya da hayatta kalmak ise bu konuda heyecan duyacak çok fazla insan bulamazsınız. Ama eğer vizyonunuz felsefenizle paralel ise ve ekibinizde birlikte gerçekten dikkate değer bir şeyler yapmayı hedefliyorsanız işte o zaman insanlar size katılmak için heyecan duyarlar.

Vizyonunuzu ve bu vizyonu gerçekleştirmek için Network Marketing yapma nedeniniz düşünün ve bunları zihninizde netleştirin. Tam olarak neden bahsettiğinizi bilin ve bu konuda heyecanlanın. O kadar heyecanlanın ki bundan başkalarına bahsetmek için yerinizde duramayın.

Vizyonunuzun ne olduğu çok önemlidir çünkü buna odaklandığınız zaman birini ekibinize dahil etmek sadece o vizyonu gerçekleştirmek için biriyle takım olmak anlamına gelir. Eğer alacağınız ödemeler ya da atlayacağınız kariyerler yerine büyük hayalinize odaklanırsanız bunlar zaten kendiliklerinden olacaktır.

Vizyonunuzu Paylaşın

Şimdiye kadar sahip olduğunu en güzel ve büyük vizyona sahipsiniz, süper! Ama insanlara bundan bahsetmezseniz gerçekten hiçbir anlamı olmaz. Bir lider olarak vizyonunuzun ne olduğu konusunda her zaman açık olmalısınız. İşte bu nedenle ekibimdeki arkadaşlarıma her zaman adayları ile hikayelerini paylaşmalarını tavsiye ederim.

Vizyonunuza yani hedefinize nasıl karar verdiğinizi anlatın. Hikayenizi insanlarla paylaşın. Bu, bir başkasının hikayesi üzerinden de olabilir. Anlatacağınız hikaye üzerine çalışın. Hikayenizi öyle güzel bir şekilde anlatın ki insanlar harekete geçecek kadar heyecan duysunlar.

İşinizin Ehli Olun

Eğer işinizin ehli değilseniz iyi bir lider olmanız gerçekten de zordur. Eğer William Wallace henüz ilk savaşında ölseydi bir lider olarak kabul edilemezdi, öyle değil mi?

William Wallace profesyonel bir asker değildi ve bir ordu kurmak hakkında hiçbir fikri de yoktu. Ama güçlü nedenleri vardı ve hedefini açık bir şekilde ifade edebiliyordu. Ama en önemlisi bir şeyi öğrenmenin en iyi yolunun o şeyi yapmaya başlamak olduğunu anlamıştı.

Sahaya çıkıp yapmanız gerekenleri yapmaya başlamalısınız. Nasıl lider olacağınızı bu şekilde öğreneceksiniz.

Ancak bir noktada mutlaka bazı konularda işinizin ehli olmanız gerekecek. Ulaşacağınız seviyede, liderlik etmek, eğitmek, sunum yapmak, ya da hangi yeteneği geliştirmek istiyorsanız o konuda işinizin ehli olmalısınız.

İşte bu nedenle kişisel gelişim çok önemlidir. Kendi yeteneklerinizi geliştirdiğiniz ve işinizin ehli olduğunuzda adaylarınız işini bilen birini takip etmenin güveni içerisinde ekibinize katılacaklardır.

Örnek Olarak Liderlik Edin

Son olarak, ama en önemlisi, örnek olarak liderlik etmelisiniz. Bu mecburidir. Söylediğiniz şeyleri kendiniz yapmazsanız insanların size güvenip sizi takip etmelerini nasıl bekleyebilirsiniz ki?

Hemen herkes bu konuda biraz zorlanır, ben de dahil olmak üzere.

Ama eğer iyi bir lider olmak istiyorsanız insanlardan yapmalarını istediğiniz şeyleri önce kendiniz yaparak örnek teşkil etmelisiniz.

Söylediğinizi yapın. Önce siz yapın ve diğerlerine yolunu gösterin.

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir