Sponsorunuz Size Yardım Etmiyor mu? Harika!

Evet, ilk adımı attınız ve bir Network Marketing firmasına imza attınız. Arkadaşınızla işe başlamadan önce 2-3 defa görüştünüz, bir iş sunumuna gittiniz ve şirketten birileri ile telefonda konuştunuz ve kendi işinizi kurmaya hazırsınız.

Aniden arkadaşınız ortadan kayboldu! Oysa size işi anlatmak, kendi çalıştığı firmanın ne kadar iyi olduğunu gösterebilmek ve ne kadar başarılı olacağınıza sizi ikna etmek için saatlerini harcadı ama siz işe girmeye karar verdikten sonra ara ki bulasın!

Kendinizi terk edilmiş ve ihanete uğramış hissediyorsunuz çünkü ne yapacağınızı bilmiyorsunuz, sponsorunuz size ne cesaret veriyor ne de destek oluyor!

Ya bunun sizin için harika bir fırsat olduğunu söyleseydim? Biliyorum şu anda size pek de öyle gelmiyor ama lütfen yazının devamını okuyun.

Sponsorunuza Bağımlı Kalmak

Sponsorunuzun desteği olmadan kendi ayaklarınızın üzerinde durarak olmak istediğiniz lider kimliğine bürünme fırsatınız vardır. Eğer sizin için her şeyi yapan fantastik bir sponsorunuz olsaydı, size tam olarak ne yapmanız gerektiğini söyleyip işinizi kurarken elinizi hiç bırakmasaydı siz çok da iyi bir lider olmayabilirdiniz. Ayrıca eğer sponsorunuza bağımlı olursanız işinizi istediğiniz kadar da büyütemezsiniz.

Sponsorum Beni Terk Etti

Ben de Network Marketing kariyerime yeni başladığımda sponsorumun beni çok uzun süre desteklediğini söyleyemeyeceğim. Bu nedenle bir adım atmak ve lider olmak zorunda kaldım.

Sponsorum aslında harika biriydi. Haftalık sunumlar düzenlerdi ve çok başarılı bir sunumcuydu. Yapmam gereken tek şey bu sunumlara adaylarımı getirmekti. Geri kalan her şeyi sponsorum hallediyordu. “Toplantılara her zaman birini getiren kişi” olarak ünlenmiştim.

Yaptığım tek şey adayımın yanında oturmak, sunumda anlatılan her şeye kafa sallamak ve sunumdan sonra adayıma en çok neyi beğendiğini sorduktan sonra da ekibime dâhil etmekti.

Ama sunumları yapan lider bu işi yapmayı bıraktı! Aniden toplantılar o kadar da etkili olmamaya başladı. Her hafta yapılan toplantı sıklığı ayda bire düştü ve sahneye çıkan sosyal tanıklıkların etkisi azaldı. Şirket artık eskisi kadar çok, sık ve kaliteli toplantılar organize etmemeye başladı ve sunumların hepten kaldırılacağına dair dedikodular dolaşmaya başladı.

Bu elbette ki oldukça kötüydü. Sadece sunumlar sayesinde insanlarla el sıkışabiliyordum. Ben de firmaya gittim ve sunumlara devam etmelerini talep ettim. Beni kabul etmediler.

Karar Vermek Zorundaydım

Bu benim için dönüm noktasıydı. Artık üst hatlarımdan destek alamıyordum. Ve ekibimi büyütmek için tek yöntemimi de kaybetmiştim. Vermem gereken bir karar vardı. Umutsuzluğa düşüp birinin bana yardım etmesini bekleyebilir ya da bir adım atıp toplantıları kendim düzenleyebilirdim!

En sonunda bir otele giderek bir toplantı odası kiralamaya karar verdim. Bir sunum oluşturdum ve bütün çevreme eğer beni seviyorlarsa orada bulunmaları gerektiğini söyledim. Ekibime katılmak zorunda değillerdi ama orada bulunmak ve söylediklerime kafa sallamak zorundalardı. Yoksa orada en fazla birkaç tane adayım bulunacak ve dinleyecekti ki bu da pek hoş bir görüntü olmayacaktı.

İlk toplantımda yaklaşık 50 kişi vardı. Bunu yapmaya devam ettim. Toplantıları yaptıkça sayı artmaya başladı.

İşte tam da o noktada yükseldim ve bir lider oldum. Eğer işimi inşaa edip büyütmeye devam etmek istiyorsam sorumluluk almalı ve kendim nasıl yapacağımı bulmak zorundaydım.

Ayağa Kalk ve Kendin Yap

Yani eğer sponsorunuz size destek olmuyorsa, bunu siz yapmalısınız. Eğer daha fazla eğitime ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız kendiniz eğitin, kitaplar okuyun, seminerlere katılın, eğitim programları satın alın. Eğer sunum için elinizde yeterli dokuman yoksa siz yaratın, bir powerpoint sunum yazın, bir otel odası kiralayın ve sizinle birlikte bu işi yapmaya gönüllü başka distribütörler ile anlaşın.

Unutmayın ki sizin başarınızdan yalnızda kendiniz sorumlusunuz. Sorumluluk alın ve bir lider olun!

Eğer sponsorunuz size destek olmuyorsa bir karar vermek zorundasınız. Umutsuzluğa kapılıp potansiyelinizin altında mı kalacaksınız yoksa bir adım atıp lider mi olacaksınız?

Bir Yorum

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir