Servet Takiptedir; Adayınızı Takip Edin

Network Marketing alanında çalışanlar çoğunlukla adayları ile ilk görüşmenin arından el sıkışmaya mecbur olduklarına inanma hatasına düşerler. Ama 10 sunumdan 9 tanesinde adaylar sadece 1 toplantı sonunda işe başlamazlar. Adaylarınızı iş fırsatınızın tam olarak ne olduğunu anlamaları konusunda eğitmek zaman alır. İşte bu nedenle de takip etmek çok önemlidir.

Sonsuz sayıda adayınız olabilir ve harika sunumlar da yapabilirsiniz ama eğer adaylarınızı takip etmezseniz ekibinize kimseyi dahil edemezsiniz. İlişkinizi ve iletişiminizi sürdürmelisiniz. Ancak bu şekilde adaylarınızın karar vermelerine yardımcı olabilirsiniz.

İşte size adaylarınızı nasıl takip edebileceğinize dair ipuçları;

Yapacağınızı Söylediğiniz Şeyi Yapın

Adayınızla yaptığınız ilk görüşmenin ardından adayınızla ne zaman yeniden görüşeceğinizi kararlaştırmalısınız, bu yüzyüze bir buluşma da olabilir, bir telefon görüşmesi de olabilir. Eğer onlara belirli bir günde telefon edeceğinizi söylediyseniz, mutlaka o gün arayın. Eğer bir yerde yüzyüze buluşma ayarladıysanız mutlaka gidin. Eğer onları başka bir lider ile tanıştıracağınızı söylediyseniz, yapın.

Bu aslında profesyonelliğin gereğidir. Bir şeyi yapacağınızı söylediyseniz, yapın. Bunu yaptığınızda adayınız size daha çok saygı duyacaktır.

Toplantının Ardından Bir Sonraki Toplantıyı Ayarlayın

Aslında takip demek sadece bir başka toplantı yapmak demektir ve toplantılar adayların karar vermesinde etkilidir. Ne kadar çok toplantı yaparsanız adayınızın karar vermesi için o kadar yardımcı olursunuz. Yani takip aşamasında her toplantıdan sonra bir sonraki toplantının zamanını ayarlamanız önemlidir.

Şahsen ben işimi ancak düşünce yapımı değiştirip adayı ilk görüşmede kazanmayı ummak yerine arka arkaya toplantılar düzenleyerek karar vermesine yardımcı olmayı denediğimde çok daha hızlı bir şekilde büyütmeyi başardım. Öyle ki, adayım kararını verene kadar toplantılar yapmaya devam ederdim, ediyorum.

Her zaman söylediğim gibi, unutmayın ki sizin işiniz adayınızı iş fırsatınızın ne olduğu ile ilgili eğitmek ve karar vermesine yardımcı olmaktır. Genellikle bu süreç birden fazla toplantı yapmanızı gerektirecektir ve bir sonraki toplantının tarihini hemen belirlemelisiniz yoksa adayınız ile yeniden masaya oturamayabilirsiniz ve onun bu fırsatı kaçırmasına sebep olursunuz.

Birden Fazla Toplantı Gerekecektir

Ne demiştik? Bir adayın işe başlamaya karar vermesi birden fazla toplantı sonucunda olacaktır. Bunun ortalaması 4 ile 6 toplantıdır. Yani “takip” bir adayla sadece 1 defa yapacağınız bir şey değildir.

Adayınızla birden fazla kez toplantı yapıp fırsatınızdan bahsetmek konusunda sabırlı olun. Herkes farklıdır ve insanlar karar aşamasına gelmeleri farklılık gösterir. Bir adayın karar vermesi beklediğinizden uzun zaman alırsa cesaretiniz kırılmasın.

Toplantı ardına toplantı ayarlamaya devam edin. Onlarla ürünleriniz ve fırsatınız hakkında konuşmaya devam edin. Neden bu işi yaptığınızı anlatın. Bu işi yapmaya başladıktan sonra hayatı değişen insanlardan bahsedin. Pazarlama planıyla, şirketle, ürünlerle alakalı sorularına cevap verin. İtiraz ve endişelerini dinleyin. Ama en önemlisi onlarla ilişki kurun.

İnsanlara sadece ekibinize katmak istediğiniz birisi gibi değil, arkadaşınız gibi davranın. Aileleri ve hayatları ile alakalı sorular sorun. Onları tanımaya çalışın. Adaylarınızla yapacağınız görüşmeler sadece iş fırsatınızdan bahsedeceğiniz görüşmeler olmak zorunda değil. Onları aileleri ile birlikte yemeğe davet edin mesela. Arkadaşları olursanız size daha çok saygı duyacak ve fırsatınızla daha çok ilgileneceklerdir.

Toplantıların Arasını Kısa Tutun

Adaylarınızın karar verebilmek için zamana ihtiyaçları olsa da eğer görüşmeler arasında uzun zaman bırakırsanız bu çok da iyi olmaz. Hayatta karşımıza sürekli dikkat dağıtan konular çıkar. Eğer iki görüşmenin arasında 1 ay olursa adayınız iş fırsatı hakkında çok da kafa yormamış demektir. Konuştuğunuz ve anlattığınız şeylerin büyük kısmını da unutmuş olur. Eğer böyle uzun aralar bırakırsanız her toplantı ilk toplantı gibi olacaktır.

Dolayısıyla birbirine yakın tarihlerde toplantılar ayarlayın. Bir ya da iki hafta içerisinde yeniden görüşün, telefonla ya da yüzyüze. Bu şekilde adayınız iş fırsatınızı hep hatırlayacak ve üzerinde gerçekten düşünecektir.

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir