Hazır, Nişan Al, Ateş

Eğer sadece distribütör ardına distribütör kaydederseniz Network Marketing işinizde hiçbir zaman başarılı olamazsınız. Bir ayda 30 yeni kayıt alabilirsiniz ama bu kişiler eğer işe başlamazlarsa onlara 1-2 ay içerisinde kaybedersiniz.

Ekibinize yeni dahil ettiğiniz distribütörlerinizin işe doğru şekilde başlamalarını sağlayın. Ancak o zaman işinizde belirgin bir büyüme gözlemleyebilirsiniz.

Size bu yazımda yeni distribütörlerinizin işe en doğru şekilde başlamaları için gerekli olan adımlardan bahsedeceğim.

Adım 1 – Onaylama

Her şeyden önce Network Marketing işine katılma kararlarını onaylayın. Bunu yazmış olmama şaşırabilirsiniz neticede bunu onayladığınız çok açık, öyle değil mi? Ama bu adımı o kadar çok kişi es geçiyor ki! Bu adımda çok fazla zaman kaybetmenize gerek yok. Yeni distribütörünüzü bu adımı atıp kendi hayatının kontrolünü eline almaya karar verdiği için tebrik edin. Doğru karar verdiğinden emin olmasını sağlayın.

Bu şekilde eğer akıllarında soru işaretleri kaldıysa onları yok edebilir ve verdikleri karar ile mutlu olmalarını sağlayabilirsiniz.

Adım 2 – Beklentilerini Belirleyin

Gerçekçi olmayan beklentiler yeni distribütörlerin işi bırakmalarının temel sebebidir. Network Marketing hakkında bazı fikirleri vardır ve beklentileri karşılanmadığı zaman hayal kırıklığına uğrarlar. Yani sizin işiniz yeni distribütörünüze tam olarak ne beklemesi gerektiğini anlatmaktır.

Bu işin kısa yoldan zengin olma işi olmadığını zaten biliyor ve söylüyorsunuz. Ancak bundan başka şeyler de var.

Onlara başarının da başarısızlığın da yalnızca ve yalnızca kendilerine bağlı olduğunu söyleyin. Siz onların başarısını kesinleştirecek, garantileyecek kişi değilsiniz. Siz onlara yardım etmek, yol göstermek ve onlarla birlikte çalışmak için varsınız. Kendi başarılarından kendileri sorumlular. Eğer başarısız olurlarsa bu başarısızlığı da onlar yaratmış olacaklar. Eğer başarılı olurlarsa bu yine onların başarısı olacaktır.

İkincisi, sizin işiniz yeni distribütörlere kendinizden bağımsız bir şekilde işlerini yürütebilmelerini olabildiğince hızlı bir şekilde sağlamaktır. Eğer distribütörleriniz tamamen size bağımlı olurlarsa onlara ne yapmalarını gerektiğini söyleyin. Aksi durumda işlerini hiçbir zaman kendi başlarına kuramazlar. Ayrıca sizi de aşağı çekeceklerdir. Distribütörlerinizin size tamamen bağımlı oldukları durumlarda siz de onların kölesi olursunuz, öğretmenleri ya da yol göstericileri değil. Yani eninde sonunda yalnız çalışmak zorunda kalacaklarını bilmelerini sağlayın.

 

Son olarak onlara iyi ve kötü zamanlar olacağından bahsedin. Bazen vazgeçmek isteyeceklerinden de. Ne zaman ihtiyaçları olursa onların yanında olacağınızı ve her zaman yol göstermeye hazır olduğunuzu söyleyin.

Adım 3 – Hazırlıklı Olduklarına Emin Olun

Başlamak ve başarılı bir şekilde işlerini kurmak için ihtiyaçları olan her şeye sahip olup olmadıklarını birlikte kontrol edin :

  • Ürünlerden ellerinde yeteri kadar olduğuna emin oldun. Distribütörlerinizin ürünleri severek kullanmalarını ve ellerinde numune olarak bulundurmalarını sağlayın.
  • Yeni distribütörlerinizin ellerinde sunum ve toplantı yapabilmek için ihtiyaç duyacakları materyallerin bulunmasını sağlayın.
  • Yeni distribütörlerinizin firmayla ve diğer distribütörler ile irtibatta kalmalarını sağlayın. Firmanın web sitesini ve etkinlik takvimini takip etmelerini isteyin.
  • Kazanç ve pazarlama planını iyi anlatın ki en azından temel düzeyde bu konuda bilgileri olsun. Tüm ince detaylara gerek yok ancak çalışmaya başladıklarında finansal olarak bunun karşılığını nasıl alacaklarını anlamalarını sağlamanız gerek.
  • Adaylarınıza uygun bir şekilde toplantıya nasıl davet edeceklerini öğretin. En azından profesyonel davet modelini bilirlerse daha hızlı ilerleyebilirler.

Adım 4 – Birlikte Bir Plan Yapın

Yeni distribüötünüz ile oturun ve ilk kariyerlerine ulaşana kadar izlemesi gereken yolu ona anlatarak hızlıca plan yapmasını sağlayın. Varmak istediği son noktaya kadar ne yapacağını söylemenize gerek yok. Sadece ilk aşamaları hızlı ve rahat geçmesi ve ilk kariyerlerine ulaşabilmesi için plan yapın. İlk müşterisini ve ilk bayisini nasıl kazanacağını düşünün. Onu firmanın toplantı ve seminerlerine gelmeye teşvik edin. İlk komisyon çekini kazanmak için yapması gerekenleri anlatın.

Eğer yeni distribütörünüz hızlıca sonuç alırsa devam etme ihtimali artar. Birlikte yapacağınız bir plan ona bu konuda yardımcı olacaktır.

Adım 5 – Onlara Görev Verin

Yeni distribütörlerin yönlendirilmeye ihtiyaçları vardır, bu nedenle ona başkaması için görev verin. Bu görevi tamamlaması için de belirli bir süre olsun. Bu türden bir görev planınız üzerinde çalışma konusunda onu teşvik edecektir.

Bir kişi bir işe yeni başladığında başarı ve başarısızlık arasında bir çizgi vardır. Çizginin bir tarafında bırakmak devam etmekten daha kolayken, diğer tarafında devam etmek bırakmaktan daha kolaydır. Eğer distribütörünüzü çizginin başarı tarafına geçirmeyi başarırsanız devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir