Yabancılarla Konuşmak, Ürünlerinizden Ya Da Fırsatınızdan Bahsetmek

1. Konuşmayı Başlatın

Bir arkadaşım çok tanınmış bir kozmetik mağazasında makyaj uzmanı olarak çalışıyordu. Müşteri ilişkilerine çok önem veren bir firmaydı. Arkadaşıma öğrettikleri ilk şey bir müşteri mağazan içeri girdiğinde ve ürünlere bakmaya başladığında onlara iltifat etmeleriydi. Basit, öyle değil mi?

Diyelim ki herhangi bir yerde hiç tanımadığınız biriyle aynı ortamdasınız. Duruma göre değişir. Mesela bir doktorun muayene salonundasınız ya da futbol maçında tribünde yan yanasınız. Ona iltifat edin. Bir şey bulun. Küpelerini, çantasını, ayakkabılarını, saatini, şapkasını, herhangi bir şey bulun ve iltifat edin. Ona soru sorun mesela.

IŞöyle bir şey olabilir “ayakkabılarınızı gerçekten çok beğendim, sakıncası yoksa nereden aldığınızı sorabilir miyim?” İnsanlar kendilerinden ve sahip oldukları şeylerden konuşmaktan hoşlanırlar. Buna izin verin, bırakın bahsetsinler.

2. Aceleci Olmayın

Şimdi insan ilişkilerinin temelinde şu vardır; her şeyi hemen ortalığa dökmeyin. Sohbet edin. Acayip davranmayın. Eğer insanlarla konuşurken huzursuz hissediyorsanız –ki garip ama bazı insanlar başka insanlarla konuşurken huzursuz hissedebilirler-  Dale Carnegie’nin Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı adlı kitabını okumanızı tavsiye ederim. İnsanlarla iletişim kurma yetinizi geliştirmek için biraz zaman ayırın.

Bana çok ilginç gelen bir şey var ki o da şudur; birçok insan network marketing işine girmeden önce insanlarla gayet güzel iletişim kurabilirken işe girdikten sonra bu yetilerini kaybediyorlar. Yani bu işlerinin bir parçası olduğu için herhalde sürekli akıllarında insanlara bir şeyler satmak oluyor.

Hatta birçok kişi bu konuda şuurunu bile kaybediyor. “Merhaba, bir bardak kahve alabilir miyim” yerine “ekibime katılmak ister misiniz” diye soracak raddeye geliyorlar. Çok acayip.

3. İş Fırsatınızdan ve/veya Ürününüzden Bahsetmek

Eğer karşınızdaki kişiyle insani bir sohbet başlatmış ve sürdürmüşseniz doğru soruyu doğru zamanda sorabilirsiniz. Konuşmanın başından beri sormak için içinizi kemiren soruyu…

Ben genelde şöyle yaparım; sohbet ederken aniden saatime ya da telefonuma bakarım ve “ah pardon ya şu an çok önemli bir telekonferans yapmalıyım/toplantıya yetişmeliyim vb, çok özür dilerim gitmem lazım” derim ve sohbeti keserim.

Sonra da “seninle tanıştığımıza çok sevindim sohbetimizden de çok keyif aldım devam etmek isterim. Bu arada ilgini çeker mi bilmiyorum ama şu anda yapmakta olduğun işi yapmaya devam ederek başka bir projede yer almakla ilgilenir miydim? Diye sorarım.

Genelde “nedir” diye sorarlar. İşte bu noktada birçok insan parçalara ayrılıyor. Ne cevap vereceklerini bilemiyorlar, öyle araba farı görmüş tavşan gibi kalakalıyorlar.

Tamam panik yapmayın. Dediğimi yaparsanız siz bu duruma düşmezsiniz. Zaten sohbetinizi kesmiş ve bir yere yetişmek ya da bir telefon görüşmesi yapmak zorunda olduğunuzu söylemiştiniz, yani ona 15-20 dakika bir şey anlatmaya vaktiniz yok. Bu soruya karşılık şöyle dersiniz “dediğim gibi çok acil bir telefon görüşmem/toplantım var ama eğer bana sana ulaşabileceğim bir irtibat bilgisi verirsen sana geri döneceğim, o zaman anlatırım. Sana uyar mı uymaz mı bilmiyorum ama muhakkak dönerim.”

Eğer tehlikeli biri gibi gözükmemişseniz size irtibat bilgilerini vereceklerdir. Sonra arayıp bir yerde kahve içmeye davet eder ve iş fırsatınızdan bahsedersiniz.

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir