Hazır Olmanız Gereken 3 Network Marketing Zorluğu

Her işte olduğu gibi Network Marketing işinde de birtakım zorluklar vardır. Eğer bunları önceden bilip kendinizi bu zorluklara hazırlarsanız üstesinden gelmeniz daha kolay olacaktır. Eğer zorluklara karşı önceden önleminizi alırsanız başarılı olma ihtimaliniz artacaktır.

İnsanlar sizin onları kandırmaya çalıştığınızı düşünebilirler.

Bu ilk ve muhtemelen en çok sık rastlanan zorluk olacaktır. Ne yazık ki bu işi yasal olmayan şekilde yapan, insanları geçmişte kısa yoldan zengin olma vaadiyle kandıran ve sonra ortadan kaybolan kişiler yüzünden bu zorluk ile karşılaşacaksınız. Belki direkt olarak onları kandırmaya çalıştığınızı düşünmeyeceklerdir ancak en iyi ihtimalle şüpheyle yaklaşacaklardır.

Birçok insanın ilk izlenimi onların paralarını almak istediğinizdir. Bu önyargıyı kırmak için firmanızın yasal platformda çalıştığını, ülkenizde tamamen yasal bir iş yaptığını, denetlendiğini, ve her şeyden önemlisi de distribütörlerine söz verdiği kazançları ödediğini ispatlamanız gerekecektir. Bu gerçekleri adaylarınıza anlatırken saldırgan ya da savunmacı bir tutum sergilemeyin, her şeyi olduğu gibi anlatın.

İnsanlar sizin yapışkan ve zorlayıcı bir satışçı olduğunuzu düşünebilirler.

 Ne yazık ki kötü örnekler olduğunda iyiler de zarar görür. Kısacası kurunun yanında yaş da yanabilir. Birçok satış temsilcisi gerçekten de fazla zorlayıcı, yapışkan hatta bir noktada kaba bile olabiliyor. Bu nedenle insanların satış temsilcilerine önyargılı yaklaşmalarını anlayabiliyorum. Bu önyargıyı da kırmanız gerekebilir. Bunu yapmak için de doğru tutumu sergilemelisiniz.

Bir ya da iki cümle ile konuya giriş yapın ve ürün ya da iş fırsatınız ile alakalı dikkatlerini çekin. Dikkatlerini çektiğinizde size soru sormalarını bekleyebilir ya da daha fazlasını öğrenmek isteyip istemediklerini sorabilirsiniz. Dikkatlerini tam olarak size verdiklerinde iletişim bilgilerini isteyebilirsiniz. Ama bunu hemen yapmayın. Sunumunuzu yapın ve bitirdiğinizde iletişim bilgilerini talep edin. Eğer vermek istemiyorlarsa ısrar etmeyin ve kendi iletişim bilgilerinizi verin, eğer fikirlerini değiştirirlerse arayabileceklerini söyleyin.

Bu şekilde davrandığınızda güvenlerini kazanacak ve ürünlerinizin ya da iş fırsatınızın değerini artıracaksınız. Eğer size iletişim bilgilerini verirlerse insanları sürekli aramayın. Örneğin bir hafta sonra arayabilir ve yeniden arama konusunda izin isteyebilirsiniz.

İnsanlar acıklı hikâyenizle kendilerine baskı yapacağınızı düşünebilirler.

Bazı Network Marketing’çiler ne yazık ki acıklı hikâyeler anlatarak ve işi yalvarma boyutuna getirerek adaylarını ikna etmeye çalışırlar. Bazen bunun işe yaradığı görülse de uzun vadede asla etkili bir yöntem değildir. Belki onları ürünlerinizi almaya ikna etmiş olursunuz ama aynı zamanda sizinle bir daha hiçbir şey yapmayacak duruma da getirmiş olursunuz. Asla yalvarmayın. Hiçbir zaman insanların vicdanlarına oynamayın. Sadece gerçeklere ve rakamlara dayalı sunumlar yapın. Eğer ürünleriniz ve iş fırsatınız söylediğiniz kadar iyiyse Network Marketing işinizin büyümesi için ihtiyacınız olan tek şey emek ve zamandır, öyle değil mi?

Evet Network Marketing işi gerçekten de büyük potansiyeli olan ve zevkli bir iştir. Ancak her işin olduğu gibi bu işin de zorlukları vardır. Bu zorlukları göğüslemeye hazır olun ve şimdi işe koyulun!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir