İşe Yarayan 5 Garip Network Marketing Tavsiyesi

Dün ekibimle yaptığımız toplantıda herkes Network Marketing işinde başarılı olmak için bazı tavsiyelerini paylaştı. Ben de bugün sizlerle içlerinden en garip bulduğum ama kesinlikle işe yarayan 5 tanesini paylaşacağım. Siz de dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Network Marketing işinde rekabet yoktur, birimizin başarısı hepimizin başarısıdır, şirketiniz hangisi olursa olsun.

1.Gücünüzden Asla Vazgeçmeyin.

Aday olarak gördüğünüz kişi eleştirel ve şüpheci bir yaklaşım sergiliyorsa savunmacı bir tavır takınmak yerine (ki bu hiçbir zaman işe yaramaz) gücünüz toplayın ve şöyle sorun “Tabii ki, hiç sorun değil. Gördüğüm kadarıyla bu iş sana göre değil. Peki nasıl yapacağını kendisine öğretirsem ekstra para kazanmak isteyen ve öğrenmeye açık birilerini tanıyor musun?” Genellikle siz bu soruyu sorduktan sonra adayınızın ilgisini çekersiniz ve düşünceleri değişir ya da en azından bir defa daha dinlemek isterler (tabii her defasında aynı şeyi yapmayın, bu soruyu sormaya bağımlı da olmayın) ya da gerçekten size başka isimler verirler.

2.Onları Yönlendirin.

Network Marketing işi yapan insanların çoğu işle gerçekten ilgili bir adaya sunum yaptıktan sonra satışı kapatmak konusunda çekingen davranıyorlar. Eğer siz garip davranırsanız tabii ki adaylarınız da imzayı atmazlar. Onlara “bu iş senin aklına yattı ve katılmaya hazırsın gibi gözüküyor” diyerek yönlendirin. Bu şekilde yüzlerce kayıt aldık.

3.Onlara Yeşil Işık Yakın.

Biri size “bu şirketi ve ürünleri araştıracağım” dediğinde “kesinlikle araştırmalısın, internette 100’lerce video var, bu işin sana uygun olduğuna emin olmak için bütün o videoları izlemeni tavsiye ederim. Eğitime gerçekten önem veren bir firmayız ve işin kendisine uygun olduğu konusunda %100 emin olmayan kimseyi aslında işe almak istemiyoruz” deyin. Birçok Network Marketing’çinin bunu söylemekten ödü kopar ve adaylarının araştırma yapmalarını engellemek için her şeyi yaparlar. Eh bu durumda da 10 kişiden 9’u bir şeyler sakladıklarını düşünür. Birçok adayın sizin bu tutumunuz karşısında araştırma falan yapmadan işinize evet diyeceğini göreceksiniz.

4. Daha Önce Size Hayır Diyenleri Arayın

Geçtiğimiz 52 hafta boyuca 52 farklı Network Marketing şirketiyle çalışmış ve etrafınızdaki herkese işinizden bahsetmiş olabilirsiniz. İnsanlar artık sizin onlara bir iş anlatmanız konusunda bağışıklık kazanmışlardır. Hatta kendilerine “bana 10 lira ver sana hemen 20 lira vereceğim” deseniz bile belki hayır diyecek noktada bile olabilirler. Bu durumdaysanız onlara şöyle yaklaşabilirsiniz “Network Marketing işine SIFIR ilgin olduğunu biliyorum ama belki de ürünleri seversin”. Bu gerçekten tuhaf ama işe yarayan bir taktiktir. Bu kişilere sunum yapın. Ürünleri anlatın. Ürünleri kullanıp seven müşterileriniz olduğunda size gelip “eh neden bu ürünlerin ticaretini yapmayayım ki” diye sorabilirler. Bana inanın bu yöntemle tahmin ettiğimden çok daha fazla insandan kayıt aldım.

5. Kartvizitlerinizi Dağıtmayın.

Şaşırdınız değil mi? Evet kartvizit dağıtmak hiç de iyi bir pazarlama yöntemi değildir ve bu yöntemi kullanmamalısınız. Neden mi? Çünkü kimse takip etmez. Kendi kartvizitinizi dağıtmak yerine tanıştığınız insanların kartvizitlerini toplayın ki takip etme gücü sizde olsun. Ve takip edin!

2 Yorumlar
    • AsliGoksu

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir