Davet Ederken Yapılan Hatalar

Bir Network Marketing uzmanı olarak geliştirmeniz gereken en önemli yeteneklerinizden biri, belki de en önemlisi adaylarınızı iş fırsatınızı ya da ürünlerini dinlemek için davet etmektir. Bu yetenek çok önemlidir çünkü insanları iş fırsatınızı ya da ürünlerinizi incelemek için davet etme konusunda başarılı olamazsanız Network Marketing işinde başarılı olamazsınız.

Burada en önemli mesele insanları davet ederken hata yapmamanız gerektiğidir yoksa sadece masaya oturmak ya da bir otel toplantısına götürebilmek için onların peşinden koşmanız gerekebilir ki takdir edersiniz ki bu hiç de hoş bir durum değildir. Ayrıca ekibimden birçok kişiden duyduğum kadarıyla bu Network Marketing işinde en çok yapılan hataların başında geliyor.

O zaman bugün doğru davet üzerine biraz eğilelim.

PROBLEMLİ DAVET

Birçok insan yaptığı hatalardan biri iş fırsatlarını ortaya dökmek ve daha sonra bunu yaptıkları için kötü hissetmektir. Neticesinde kendilerini adaylarının peşinden koşuyor şekilde bulurlar. Bir süre sonra da insanların görüşmekten kaçındıkları bir kişi haline geliyorlar. Etraflarındaki insanlar “ay X mi, çok takılmayın sizi bir otel sunumuna götürmeye çalışacak” demeye başlıyor.

Eğer siz de böyle şeyler yaşıyorsanız yalnız değilsiniz. Eh, herkes gibi ben de bu hatayı sık sık yaptım. İlk başlarda resmen avcı gibiydim. İnsanlarla ilişkilerimi fazla önemsemiyordum. Bu şekilde davet ettiğim insanlardan bazıları ekibime katıldı ama birçoğu hiç ilgilenmedi. Ve zaman içerisinde yakın görüştüğüm insanlar bile benden kaçmaya başladılar. İşin kötü tarafı benim yaptıklarımı kopyalayıp benim gibi hatalı davranan ekip arkadaşlarım başarısız oldular ve işi bıraktılar. Birilerini iş fırsatımı dinlemeye davet etmek hiç zevkli değildi ve kesinlikle başarılı olamıyordum.

Network Marketing işinde başarılı olmak istiyorsanız başarılı olmanız gereken ilk şey davettir. İnsanlara merhaba dedikten hemen sonra iş fırsatınızdan bahsedip onları otel toplantısına davet etmeyin. Bunu yüz yüze ya da mesajla yapmayın. Daha basit tabirle, hal hatır bile sormadan iş fırsatınızı insanların üzerine kusmayın.

PROFESYONEL DAVET

I Daha davet aşamasında başarısız olduğumu fark edince ben de bu işte başarılı olan insanların ne yaptıklarını araştırmaya başladım. Gördüğüm şey beni gerçekten şaşırttı. Bu kişiler adayları ile ilişki kuruyor, onlarla arkadaş oluyorlardı. Amaçları adaylarını hemen kayıt etmek değildi. Bunun yerine bir çiftçi gibi davranıyor, önce tohum ekiyor ve sonrasında ilişki yetiştiriyorlardı. İlk hedefleri adaylarını yaptıkları iş konusunda eğitmek, onları bilgilendirmek ve daha sonrasında bu işi yapmak isteyip istemedikleri konusundaki tercihi kendilerine bırakmaktı.

Keşfettiğim bu yöntem bütün stratejimi değiştirmemi ve olaya farklı bir açıdan bakmamı sağladı. Kendimi adaylarımın yerine koydum ve sunulan iş fırsatının hangi kısımlarının bana cazip geleceğini ve hangi noktalara itiraz edeceğimi düşündüm. Bir köpekbalığı gibi hareket etmek yerine daha çok bir koç ya da danışman gibi davranmaya başladım. Önce adaylarımla ilişkilerimi geliştirdim sonra da var olan bir sorunlarına çözüm getirmek için iş fırsatımı kullandım.

Bir insanın hayatına dokunmak ve ona bir fırsat sunmak istiyorsanız önce o insanın nasıl bir sorunu olduğunu bilmeniz gerekir. Paraya mı ihtiyacı var? Zamana mı ihtiyacı var? İşinden mi memnun değil? Yoksa sattığınız ürünlerden biri mi ona yardımcı olur? İş fırsatınızı onun sorununa bir çözüm olarak sunacak noktaya gelebilmek için bu kişinin hayatına daha yakın olmalısınız.

ADAYLARINIZLA İLİŞKİ İNŞA EDİN

Birçok Network Marketing’çi adaylarına yaklaştıklarında kendilerini onlarla doğru düzgün bir ilişkileri olmadığı için avının peşinden koşuyor gibi hissederler. Karşılarındaki insana bir danışman gibi yaklaşmadıkları için Network Marketing iş fırsatlarını öylesine sunum, bu kişilerin de hemen atlamaları gerektiğine inanırlar, ve daha da ileri giderek fırsatlarına hemen atlamayan kişilere sinirlenenler de var benim etrafımda.

Şöyle düşünün, iş fırsatınız size göre harika, fakat karşınızdaki kişi gerçekten mesela daha çok para kazanmayı sizin kadar önemsiyor mu? Belki parayı önemsiyor ancak mevcut işinde bir kariyer hedefi var? Ya da belki yoğun çalışmayı seviyor, öyle mutlu oluyor. Haklarında çok az şey bildiğiniz, arkadaşlık etmediğiniz insanlara iş fırsatınızdan hemen bahsetmek doğru bir davranış değildir. Yeni tanışmış olduğunuzu bir kişiyle 5 dakika içerisinde bile bir arkadaşlık kurabilirsiniz.

Adaylarınızla önce arkadaş olun, sonra onlara yol gösterin. Eğer bunu düstur haline getirirseniz hem siz davet ederken daha rahat olursunuz hem de karşınızdaki kişi kendisini avlanıyor gibi hissetmez.

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir