Sen Ne Kadar Kazandın Sorusuna Verilecek En İyi Cevap

Öğrenmenin sonu yoktur. Yapmayı en çok sevdiğim işlerden biri eğitim vermek ama daha çok sevdiğim bir şey var ki o da yeni bir şeyler öğrenmek. Network Marketing işi yapmaya başladıktan sonra bu konu üzerine onlarca kitap, yüzlerce hatta belki de binlerce yerli ve yabancı kaynak okudum, eğitim aldım ve eğitim verdim. Ama insan her gün yeni bir şey öğreniyor. Bugün öğrendiğim bir şeyi sizinle de paylaşmak istiyorum.

Özellikle işe başladığınız ilk zamanlarda, yani henüz kayda değer bir gelir elde edememişken ekibinize dâhil etmek istediğiniz insanlar size ne kadar kazandığınızı sorarlar. Eğer bir Network Marketing superstarı değilseniz ilk aylarınızda insanların gözlerini fal taşı gibi açacakları bir gelire ulaşmış olmanız mümkün değil. Örneğin ben ilk ayımda sadece 80 tl kazanmıştım ki çok da cazip bir kazanç sayılmaz, öyle değil mi?

Zaman içerisinde gelirim arttıkça bu şekilde şüpheyle yaklaşan insanlara banka hesabımı gösterdiğim dönemler olmadı değil. Bu yöntemi çok doğru bulmasam da mecbur kaldığımız durumlar olabiliyor. Buna başka bir yazımda değineceğim.

Diyelim ki Network Marketing işine yeni girdiniz, ekibinizi büyütmeye çalışıyorsunuz, insanlara ne yaparlarsa ne kadar kazanabileceklerini anlatıyorsunuz ancak siz henüz başladığınız için ispat edebileceğiniz büyük bir geliriniz yok. Bu durumda nasıl cevap vermelisiniz?

Takipçilerimden biri hemen hemen bütün Network Marketing yapanları zor durumda bırakan bu soruya kendince çok başarılı ve tamamen doğru bir cevap bulmuş. Yazışmalarımız sırasında bana bahsetti ve çok hoşuma gitti.

Biri size ne kadar kazandığınızı sorduğunda şöyle diyebilirsiniz “Bilmiyorum, eforumun karşılığını almayı henüz bitirmedim. Hala ilk ayımda ortaya koyduğum eforun karşılığını almaya devam ediyorum”.

Vallahi bence harika bir cevap. Çünkü hem doğru hem de Network Marketing’in vaat ettiği gelir sistemini çok güzel açıklıyor. İşe ilk başladığınız zaman ekibinize dâhil ettiğiniz ya da müşteri olarak kaydettiğiniz insanlar üzerinden oluşan ciro henüz bitmedi ki? Aksine, her ay işe yeni başlarken ekibinize dahil ettiğiniz kişiler size ciro ve dolayısıyla komisyon kazandırıyor. Hatta emekli olmaya bile karar verseniz ilk aylardaki eforunuzun karşılığını almaya devam edeceksiniz.

Son olarak, sanırım Network Marketing haricindeki hangi işi yaparsanız yapın insanlar kolay kolay kaç para kazandığınızı sormazlar. Örneğin kimse bir doktora “peki sen kaç para kazanıyorsun” demez. Ama tabii hiçbir doktor da hastalarını “siz de doktor olsanıza” diye ikna etmeye  çalışmaz.

Eğer biri size olumsuz bir şekilde “sen kaç para kazanıyorsun ki” diye sorarsa cevap vermemeyi de seçebilirsiniz. Ama cevap vermek isterseniz bu şekilde bir cevap en mantıklı ve doğrusu olacaktır.

Bir Yorum

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir