Takım Kurmak İçin 10 İpucu

Bu sitede Network Marketing ile alakalı birçok ipucu bulacaksınız. Bugün size Takım Kurmak hakkında yazacağım.

Eğer hızlıca büyük bir takım kurmak istiyorsanız Network Marketing hakkında bugün paylaşacaklarım kesinlikle işinize yarayacaktır.

Takım Kurmak İle Alakalı Gerçekler

Eğer takım arkadaşlarınızın neden sizin kadar motive olmadıklarını merak ediyor ve kurmuş olduğunuz takımın daha fazla ciro üretmesini, dolayısıyla daha yüksek gelirler elde etmeyi istiyorsanız birazdan paylaşacaklarımı uygulamak işinize yarayacaktır.

Az sonra paylaşacağım bilgiler hem bana hem de birçok Network Marketing profesyoneline fayda sağlamış, yüksek meblağlar elde etmemize yardımcı olmuş ve geçerlilikleri kanıtlanmış bilgilerdir. O yüzden dikkate alır ve uygularsanız eminim ki siz de başarılı olursunuz.

Takım Kurmak İçin 10 İpucu

1.Ekibinize dâhil ettiğiniz kişilerin sizin kadar ciddi bir biçimde çalışıp işinizi büyüteceğini varsayarak bu duruma bel bağlamayın. Bu çok sık yapılan bir hatadır. Bu kişilere neden ekibinize katıldıklarını ve sonucunda ne umduklarını sorun. Ekibinize katılan bir kişi yalnızca tüketici olarak kalıp indirimli ürün satın alsa bile bu sizi mutlu etmeli ve insanları işi büyütmeleri konusunda zorlamamalısınız. Şunu aklınızdan çıkarmayın; her zaman sadece ürün kullanan insan sayısı ekip oluşturan insan sayısından fazla olacaktır.

2.Hiçbir zaman sizden talep edilmedikçe insanlara tavsiyelerde bulunmayın. Aynen ilk maddede belirttiğim gibi ekibinize dâhil ettiğiniz kişilerin istekleri doğrultusunda hareket edin ve eğer işi nasıl yapacaklarını öğrenmek istiyorlarsa onları eğitmenize açık olup olmadıklarını sorun. Sakın onların işvereni gibi davranıp patronluk taslamayın.

3.İnsanları itmeyin, çekin. Bu her türlü satış işinde de geçerli olan bir tanımdır. Onlara sorular sorun, doğru soruları sorun ve kendiliklerinden bir şeyler yapmaya başlamalarını sağlayın. Neden katıldılar? Ne kazanmayı umuyorlar? Kazanç beklentileri gerçekçi mi? Bu kazancı elde etmeyi gerçekten istiyorlar mı? Eğer çalışmaya başlamazlarsa finansal özgürlüğe nasıl ulaşacaklar? Bu tip sorular insanların isteklerini ortaya çıkarmanıza yardımcı olur. Onları bir şeyler yapmaya itmek yerine kendinize çekersiniz.

4.İnsanları neyin heyecanlandırdığını ve hangi nedenin onları işe koyulmaya sevk edeceğini bulun. Napoleon şöyle demişti “Muhteşem bir keşif yaptım. İnsanların (erkeklerin) hayatlarını bir kurdele için tehlikeye atabileceklerini, hatta ölebileceklerini keşfettim. Aynı zamanda insanların (erkeklerin) kurdelelerinin ellerinden gitmemesi için ölebileceklerini de keşfettim”. Aslında Napoleon size muhteşem bir Network Marketing tavsiyesi vermiş. Bu ipucunu iyi anlar ve değerlendirirseniz sizi şirketinizde Diamond kariyerine ulaştıracaktır.

5.Ekibinizdeki kişileri motive etmek yerine onlara önderlik edin. Bana en çok sorulan sorulardan biri “ekibimi nasıl motive edeceğim” sorusu. Sultan Süleyman’ın Mohaç Zaferi öncesi askerlerine yaptığı konuşmanın benzerini yapmaya çalışmaktan çok daha basit ama etkili bir yöntem vardır; sizin harekete geçmeniz. Takımınız için yapabileceğiniz en iyi şey onlara yardımcı olup kariyer atlamalarını sağlamak ve sistemin çalıştığını göstermektir. Onların kariyer atlamalarına yardımcı olursanız kendileri de çalışmak için motive olacaklardır.

6. Henüz bir takımınız olmadan önce bir takım kurucu olun. Şimdi bu yazdıklarımı okurken “benim daha bir takımım bile yok” diyor olabilirsiniz. Bu durumda bir takımınız varmış gibi hareket etmeniz lazım. Bir ekibiniz varmış gibi davranmak size ekip kurarken de büyük avantaj sağlar ve ekibiniz yavaş yavaş oluşurken siz de iyi bir lider olmuş olursunuz.

7.“Öğretmeyi öğretin ve tatile gidin”. Bu sanıyorum size verebileceğim en kıymetli Network Marketing tavsiyesidir. Evet işimiz insanla yapılan bir iş ama hala bir İŞ. Yani şöyle düşünün, herhangi bir işi yaparken gelecek bütün soruların cevaplarını sadece siz bilirseniz, her şeyi siz organize ederseniz, her işi siz yönlendirirseniz sizin yokluğunuzda ne olur? O nedenle ekibe katılacak yeni insanları eğitebilecek ve onlara yol gösterebilecek insanlar yetiştirmelisiniz. Ve aynılarını onlar da yapmalı.

8. Eğer siz istekli değilseniz kimse sizin yerinizi alamaz. Yerinize birilerini yetiştirmek konusunda istekli olmalısınız ve başka insanların kendi başarı hikâyelerini yaratmasına müsaade etmelisiniz. Her şeye siz koşturup sürekli kendi başarınızdan, nasıl başarılı olduğunuzdan, kendi hikâyenizden bahseder ve diğerlerini dışarıda bırakırsanız bir süre sonra yollarına sizinle devam etmeyeceklerdir.

9. Takımınıza değer katmak için eğitiminize yatırım yapın. Eğer kendinize yatırım yaparsanız mevcuttaki ya da gelecekteki takımınız için çok daha değerli olursunuz. Öğrenmeye her zaman devam edin ki, öğrendiklerinizi paylaşabilin.

10. Takım arkadaşlarınızın ekibinize girmeye hak kazanmaları gerekir. Siz onların ebeveynleri değilsiniz. Hiçbir zaman bir takım arkadaşınızın size sözlü olarak saldırmasına ya da vaktinizi çalmasına izin vermeyin. Eğer birisi sürekli olarak tavsiyenizi istiyor fakat hiçbir zaman verdiğiniz tavsiyeye uymuyorsa ona yapması için bir görev listesi verin ve bu listedeki görevleri tamamlamadan danışma hakkının olmadığını söyleyin. Zamanınızı tavsiyelerinizden faydalanacak doğru kişilere ayırmalısınız.

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir