İnsanlarla İlişki Kurmanın Yolları

Network Marketing işimiz ile alakalı yazdığım yazıların hemen hepsinde bu işte başarılı olabilmek için insanlarla ilişki kurmanın, arkadaş olmanın gerekliliğinden bahsettim. Bu yazımda sizler ile insanlara bağ kurmanın yollarından bahsedeceğim.

İnsanlarla ne şekilde ve ne amaçla iletişim kurmak istiyor olursanız olun bu her zaman herkes için kolay olmayabilir. Ancak önemli olan nokta şudur: karşınızdaki insana onu önemsediğinizi hissettirebilmek. Zaten Network Marketing işinizi yaparken ihtiyacınız olan da budur.

İnsanlarla ilişki kurmak bazıları için çocuk oyuncağıdır, bu kişiler neredeyse doğuştan gelen bir yetenek ile hiç zorlanmadan her insanla iletişim kurabilirler. Peki ya böyle bir yeteneğiniz yoksa? İşte bugünkü yazımda size bu konuda yardımcı olmaya çalışacağım.

Ortak Payda Bulun

Neredeyse hiç tanımadığınız biriyle ortak bir nokta bulmanın kolay olmadığını düşünebilirsiniz ancak bu düşündüğünüzden gerçekten de çok daha kolaydır. Konuşma esnasında karşınızdaki kişinin anlattıklarını dikkatle dinlerseniz birden fazla ortak nokta bulabilirsiniz. Bu ortak nokta tuttuğu takımdan dinlediği müzik grubuna, seyahat etmeyi sevdiği yerlerden mesela 3 kardeşi olmasına kadar birçok şey olabilir. Burada önemli olan karşınızdaki insanı gerçekten dinlemek ve ilişki kurabilmek için ihtiyacınız olan ortak noktayı bulmaya çalışmaktır.

 • Konuştuğunuz kişiye anket defterlerindekine benzer sorular sormayın. Konuşmanın gidişatından zaten ihtiyacınız olan bilgiye ulaşırsınız.
 • Konuşmanın başında pek de ortak noktanız çıkmayacakmış gibi hissedebilirsiniz, dert etmeyin. Gerçekten de illaki bir yerden ortak bir şey bulacaksınız. Bu her şey olabilir. En sonunda yaşlarınız yakınsa 80’ler, 90’lar nostaljisi bile yapabilirsiniz.

Samimi İltifatlar Edin

İnsanlarla bağ kurmanın diğer bir yolu da onlara samimi bir şekilde iltifat etmektir. Onlarla ilgili hayranlık uyandırabilecek herhangi bir şey bulun ve kendilerini iyi hissettirebilecek şekilde övün. Tabii ki abartmayın. Dalkavukluk ediyor gibi değil gerçekten hayranlık duyduğunuzun düşünüleceği şekilde iltifat etmelisiniz.

Bu arada fiziksel özelliklerine fazla dikkat çekerseniz bir süre sonra asılıyor gibi gözükeceğinizden bu sulardan uzak durmanızı tavsiye ederim.

Mesela;

 • Yeni insanlarla iletişim kurmada çok başarılısın, bunu nasıl yapıyorsun?
 • Küpelerin çok güzelmiş, nereden aldın?
 • Bir yandan çocuk büyütüp bir yandan da full time çalışman gerçekten beni çok etkiledi. Ben bunu yapabileceğimi sanmıyorum.
 • Dün tenis maçını izledim, muazzam servis atıyorsun.

 Daha Önce Bahsettiği Bir Konuyla Alakalı Soru Sorun

Bu kişiyle önceki görüşmenizde size yakınlaşmakta olan bir iş görüşmesinden, bir seyahatten ya da hoşlandığı birinden bahsettiyse bir sonraki görüşmenizde bu konuda soru sormayı ihmal etmeyin. İnsanlar onları gerçekten umursadığınızı bilmek isterler.

 • Eğer bir arkadaşınız size önceki buluşmanızda kendisi için önemli bir konudan bahsetmişse ve siz sonraki buluşmada sormadan evvel konuyu kendisi açıyorsa, siz de “haa evet ya, sahi o n’oldu” diye soruyorsanız, bu onu gerçekten önemsemediğiniz izlenimini verecektir.
 • Arkadaşlarınızın sizin desteğinize ve ilginize ihtiyaçları vardır ve eğer onlarla bağ kurmak istiyorsanız hayatlarındaki önemli konular hakkında sorular sormalısınız.

 İnsanları Rahat Ettirin

 Önceden tanıştığınız insanlarla bağ kurmanın bir yolu da onlara kendilerini rahat hissettirmektir. Gardınızı indirin, arkadaşça davranın, onlara iltifat edin ve sizinle birlikteyken rahat olmalarını sağlayın. Anlattıkları şeyleri yargılamayın ya da onlarda tuhaf bir şeyler varmış gibi bakmayın. Ayrıca çok uzak mesafede durmayın ve anlattıklarına dikkat etmiyor gibi gözükmeyin. İnsanlar sizin yanınızda kendilerini güvende ve mutlu hissetsinler. Bu şekilde onlarla bağ kurmanız kolaylaşacaktır.

Açılın.

Bir insanla gerçekten bağ kurmak istediğinizde sizin de ona karşı açık olmanız gerekir. Bazı insanlar kendilerini korumak istedikleri için hep tetikte olduklarından ve ketumluklarından dolayı insanlarla bağ kurmakta zorluk çekerler. Ancak insanlar ile bağ kurmak için sizin de kendiniz hakkında konuşmanız ve onların sizi tanımasına izin vermeniz şarttır. Aşağıdaki konulardan bahsedebilirsiniz;

 • Çocukluğunuz
 • Ailenizle ilişkileriniz
 • Geçmişteki romantik ilişkileriniz
 • Gelecekle alakalı umutlarınız
 • Geçmişte başınızdan geçen komik bir olay
 • Hayal kırıklığına uğradığınız bir olay

Teşekkür Edin

 İnsanlarla bağ kurmanın bir başka yolu da onlara teşekkür etmektir. Teşekkür etmek bir insana kendisini takdir edilmiş, dikkat verilmiş ve değerli hissettirir. İnsanların hayatınıza kattıkları güzel şeyler için tarafınızdan yeterince takdir edildiklerini bilmelerini saplayın. Bu bir iş arkadaşınıza size verdiği tavsiye için ya da komşunuza kedilerinize baktığı için teşekkür etmek olabilir.

 • Sadece “sağol” demeyin, ya da kısa bir mesaj göndermeyin. Mesela kedinize bakan komşunuza “X hanım ben evde yokken kedimle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim, sizin sayenizde gözüm arkada kalmadı” diyebilirsiniz.

İlişkiyi Devam Ettirmek İçin Çaba Harcayın.

Bunu söylemem tuhaf kaçacak biliyorum ama gerçekten de bazı insanlar ilişki kurmakta zorlanıyorlar çünkü ilişki kurmak istedikleri kişiyi takip etmiyorlar. Yani bazen vakitsizlikten, tembellikten ya da belki de bambaşka sebeplerden insanlarla uzaklaşıyorlar. Ama biriyle ya da birileriyle gerçekten bir ilişki kurmak istiyorsanız ilişki devam ettirmek için çaba harcamalısınız.

 • Bir çay ya da kahve içmeye davet edebilirsiniz.
 • Mızmız olmayan, bir yere davet edildiğiniz zaman önceden başka bir programınız yoksa gidin ve güzel vakit geçirin.
 • Haftanın en az 2-3 gününü sosyalleşmeye ayırın

 

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir