Utangaçlığı Yenmenin 7 Yolu

Yapılan araştırmalara göre sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık olarak 17 milyon yetişkin sosyal anksiyete ya da sosyal fobi bozukluğundan müzdarip. Utangaçlık sorunu olan insanların sayısı ise bundan çok çok daha fazla. Network Marketing işini yaparken utangaç olmak bizi epey sıkıntıya sokan bir durum. Peki utangaçlığı nasıl aşabiliriz?

  1. Harekete Geçin

Kendine güvenmek harekete geçmenin, öğrenmenin, pratik yapmanın ve uzmanlaşmanın sonucunda gelir. Bisiklete binmeyi öğrendiğiniz ilk zamanları hatırlıyor musunuz? Başlarda ne kadar korkutucuydu değil mi? Ama ne zaman ki denemeye karar verip harekete geçtiniz işte o zaman bisiklete binmeyi öğrendikten sonra kendinize güvenmeye başladınız. Özgüven de aynen böyle işler.

Huzursuz hissetmeniz sorun değil, asıl sorun huzursuz hissettiğiniz için sosyalleşmekten kaçınmanız. Kaçınmaktan vazgeçin, zaman içerisinde huzursuzluğunuzun ortadan kalktığını göreceksiniz.

  1. Hayata Karışın

Yani mesela bankada sıra beklerken arkanızdaki ya da önünüzdeki kişilerle havadan sudan sohbet edin. Aynı şeyi barda, mağazalarda, spor müsabakalarında vb yerlerde de yapın. Bu ayrıca Network Marketing işinizde soğuk çevre edinmenize de katkı sağlayacaktır. Konuyla alakalı yazım için daha sonra buraya bakabilirsiniz.

Ayrıca romantik anlamda ilgi duyduğunuz kişilere yaklaşmaktan da çekinmeyin. Onlarla konuşun, dansa kaldırın ya da kahve içmeye davet edin. Hayat gerçekten kısa. Reddedilseniz ne olur? Dünya üzerinde 7 milyardan fazla insan yaşıyor. Ne siz her birinden hoşlanabilirsiniz ne de her biri sizden hoşlanabilir. Yeni insanlar ile tanışmak için kendinize engel koymayın.

  1. Yeni Şeyler Deneyin, Huzursuz Hissetseniz Bile!

İlgi alanına göre yeni bir şeylere başlayın. Örneğin satranç kulübüne girin ya da sevdiğiniz takımın üyesi olun. Yeni projeler alın, işyerinizdeki zorlu bir göreve talip olun ya da yeni bir yetenek geliştirin. Konfor alanınızdan çıkacağınız bir şeyler yapın.

Utangaçlığı yenmenin en iyi yollarından biri hayatınızda kendinize çok güveneceğiniz bir alan yaratmak ve huzursuzluğun, başarısızlık korkusunun ya da aşağılanma endişesinin yolunuza çıkmasına engel olmaktır. Yeni aktiviteler yaparken bilinmeyene karşı korkunuzun üzerine gider ve huzursuzluğunuz ile daha rahat başa çıkabilirsiniz.

  1. Konuşun

Konuşma ya da sunum yapma, fıkra ya da hikaye anlatma fırsatlarını değerlendirin. Hayatınızın her alanında daha konuşkan biri olun. Ofiste de olsanız, arkadaşlarınızla ya da yoldan geçen insanlarla da konuşsanız daha fazla konuşun. Sesinizi ve fikirlerinizi daha çok insan duysun.

Utangaç olmak sessiz sakin kalmanın bahanesi değildir. Aslında utangaç olduğunuz için az konuşmuyorsunuz, az konuştuğunuz için utangaçsınız. Eğer gerçekten utangaçlığınızı aşmak istiyorsanız zorla da olsa insanlarla daha çok konuşmak zorundasınız.

  1. Kendinizi Korumayı Bırakın

Başkalarının sizi yargılamalarından korktuğunuz için utanıyorsunuz. Bu korkuyu yenmenin tek yolu kendinizi korumayı bırakmaktır. Buna güvendiğiniz insanlar ile başlayın. Siz kalkanlarınızı indirdiğinizde insanlarla yakınlaşacak ve onlarla geçirdiğiniz zamandan çok daha fazla keyıif almaya başlayacaksınız. Bu da hem özgüveninizi arttıracak hem de sosyal ilişkilerinizi geliştirecektir.

Kalkanlarınızı indirmek diğerlerinin gerçek sizi görmesine izin vermektir. Olduğunuz kişiyle gurur duyun. Olduğunuz gibi olmak, samimiyet ve açıklık insanların en değer verdiği özelliklerdendir.

  1. Kendi Güvenli Bir Beden Dili Geliştirin

Biriyle konuşurken göz kontağı kurun. Başınız dimdik yukarda yürüyün. Sesiniz net ve etkili olsun. El sıkışın, sarılın. İnsanlara yakın durun.

  1. Farkında Olun

Uyanın. Bütün düşüncelerinizin, duygularınızın ve anılarınızın farkında olun. Kaçmanız, kaçınmanız ya da uzaklaşmanız gereken hiçbir şey yok. Kendinizi ve çevrenizi takdir etmeyi öğrenin. Sizi endişeye sokan, panikleten bütün o duygu ve düşüncelerinizi de kabul edin ve yargılamayın.

Anda kalmayı başardığınızda sosyal ilişkilerin kaçınmanız gereken bir şey olmadığını anlayacaksınız. Daha iyi hissedeceksiniz çünkü içinde bulunduğunuz ortama ve konuşmaya kendinizi verdiğiniz zaman size rahatsızlık veren endişelere ayıracak zamanınız olmayacak.

Yazımın başında da bahsettiğim gibi; bisiklete binmekten korksanız bile binmeyi öğrenmeye başlayın. Başlarda düşebilirsiniz, kendinizi komik duruma da düşürebilirsiniz. Ancak düşe kalka zaman içerisinde, ne kadar uğraştığınıza bağlı olarak artık korkmadan bisiklete binebiliyor olacaksınız. Ve bunun en iyi tarafı nedir biliyor musunuz? Bir kez bisiklete binmeyi öğrendiğinizde bir daha hiç unutmazsınız. Utangaçlığınızı yenmenin tek yolu utangaçlığınıza rağmen, korksanız ve endişe etseniz bile insanlarla konuşmak, iletişim kurmak, sesinizi daha gür çıkarmaktır. İnanın zaman içerisinde utangaçlığınızdan eser kalmayacak. Haydi hemen deneyin, ne kaybedersiniz ki?

Bir Yorum

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir