Network Marketing Ne Vaat Ediyor

Son birkaç aydır size kişisel web sitem üzerinden tecrübelerimi aktarmaya ve yardımcı olmaya çalışıyorum. Hem kendi deneyimlerim, hem de ekip arkadaşlarımın deneyimlerini harmanlayarak, zaman zaman da yerli ve yabancı kaynaklardan faydalanarak Network Marketing işinde başarılı olmak için ihtiyaç duyabileceğiniz bilgileri paylaşıyorum. Bugün daha genel bir yazı yazmak istedim, umarım beğenirsiniz.

Her şeyden önce Network Marketing’in ne olduğunu iyi kavramamız gerek. Eğer bir arkadaşınız size gelip “abi harika bir işe girdim, gel seninle aşırı para kazanacağız, 1-2 ay sıkacaksın sonra gelsin lüks arabalar, tatiller, yatlar, katlar” falan dediyse ya o işin özünü kavrayamamış demektir ya da sizi kandırmaya çalışıyordur. Ben tabii ki ilk seçeneği düşünmeyi tercih ederim.

Birçok insan Network Marketing’in ne olduğunu anlayamadan bir heves ve gerçekçi olmayan hayaller ile işe başlıyor ve çevrelerine de bu şekilde lanse ediyor. Sonuçta ya işi abartarak bahsettikleri kişi kendisini kandırılmış hissediyor ya da işe hiç başlamadan “boş işler” deyip belki de kendisine çok uygun bir iş fırsatını tepiyor. Oysa Network Marketing’i en iyi anlatacak cümle şudur : Network Marketing alın terinizin tam karşılığını alabileceğiniz en adil iş modelidir. Buradaki “alın teri” vurgusu önemlidir.

Network Marketing işinde emek olmadan

kazanç mümkün değildir!

Peki nasıl bir emek? Gelin Network Marketing işinizde başarılı olmak için nasıl bir emek harcamanız gerektiğini biraz açalım. Bana kalırsa yeni bir iş ortağı kaydetmeden önce karşınızdaki kişiye de bunlardan bahsetmeli ve kendisinden emek harcayacağı konusunda söz almadan kaydını tamamlamamalısınız. Çünkü başarısız bir iş ortağı hem kendi mutsuz olur hem de sizi mutsuz eder.

EĞİTİM / ÖĞRENME / ÖĞRETME

  1. İşe başladığınızda yapmanız gereken ilk şey şirketinizin sattığı ürünler hakkında bilgi edinmektir. Bazı Network Marketing firmalarında az sayıda ama güçlü ürenler varken, bazılarında binlerce ürün olabilir. Eğer niş diye tabir ettiğimiz tek bir alana yönelik güçlü ürünler satan bir şirketin bağımsız bir distribütörü olduysanız bu ürünlerin yararlarını iyi öğrenmelisiniz. Daha çok ürünü olan bir firma ile çalışıyorsanız en azından temel ürünler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Firmanın en güçlü ve piyasadan farklı olan ürünlerini iyi bilmelisiniz. Genellikle firmanın eğitimlerinde bunlardan bahsederler.

 

  1. Daha önce Network Marketing alanında tecrübeniz yoksa en başından itibaren yine şirketinizin size sağlayacağı eğitimleri almanız gerek. Bunlar online olabilir, toplantı ya da seminer şeklinde olabilir. Yeni müşteri ve adaylar bulmak için kendinizi ortalara atmadan önce en azından temel eğitimleri tamamladığınıza emin olun. Bu eğitimlerin içeriği genellikle sunum teknikleri, davet yöntemleri, ekip yönetimi ve itirazları karşılamadan oluşur. Bu eğitimleri hiç üşenmeden tamamlamadan işinizi kimseye anlatmaya çalışmayın.

 

  1. Eğitimin ve öğrenmenin sonu yoktur. Yapacağınız iş insan ilişkileri üzerine olduğu için kendinizi sürekli geliştirmek zorundasınız. Yerli ve mümkünse yabancı kaynakları takip edin, bol bol kişisel gelişim, insan psikolojisi, network marketing vb kitapları okuyun. Şirketinizin vereceği eğitim ve seminerlere katılmayı adet haline getirin. Her okuduğunuz kitaptan, katıldığınız her eğitimden mutlaka bir şeyler kaparsınız. Zaman içerisinde size öğretilen tekniklerden işinize en yarayacak olanları zaten doğal bir şekilde uygulamaya başlayacaksınız.

 

  1. Son olarak, öğrendiklerinizi sizden doğan ekibinize öğretmeli ve başarılı olmaları için onların elinden tutmalısınız. Sponsorunuz size yardım etmiş olsun ya da olmasın, finansal özgürlüğünüz doğru kurulmuş bir ekibe bağlıdır. Siz sadece kendi gelişiminizden değil aynı zamanda ekibinizin gelişiminden de sorumlusunuz.

 

Network Marketing işinde

eğitim ve öğrenme süreklidir!

 

İSTİKRAR

Hayatımız boyunca yaptığımız her şeyde başarılı olmanın temel bir gereksinimi vardır : istikrar! Network Marketing işinde de başarının anahtarı istikrardır. Bu işi ister yarı zamanlı ister tam zamanlı yapıyor olun mutlaka belli bir zaman ayırmalı ve kendinize söz vermelisiniz. Örneğin yarı zamanlı yapan biri için ideal olan her hafta (eğer şirketin böyle bir etkinliği varsa) mutlaka şirket tarafından verilen seminer/eğitim/sunumlardan birine katılmak, her gün en az bir kişiye işi ya da ürünleri anlatmaktır. Zaruri haller haricinde (hastalık, seyahat, ölüm vb) kendi ritüelinizden şaşmamak size başarıyı muhakkak getirecektir. Her Allah’ın günü sunum yapacak bir kişiyi nereden bulacağınızı düşündünüz şu an değil mi? Sandığınızdan çok daha fazla alternatifiniz var. Bu konuda birçok yazım var, bu yazıyı bitirdikten sonra Yeni Adaylar Bulmak kategorisindeki yazılarımı okuyabilirsiniz.

Network Marketing işinde

başarının anahtarı istikrardır!

 

PSİKOLOJİ

İşte Network Marketing işinde başarılı olamayan insanların nedeni! Bu kişilerin kendilerine göre elbette birçok bahanesi vardır ve ilk bakışta makul ve mantıklı da gelebilir. Ama asıl neden psikolojik olarak kendilerini hazırlayamamış olmalarıdır.

  1. Network Marketing işini küçümseme/inanmama

Network Marketing işinin prestiji olmayan, kısır günlerinde ev kadınlarının birbirlerine kozmetik ürünler ya da saklama kapları satmaya çalıştıkları bir iş olduğunu düşünmek ve bu nedenle bu işi yaptıklarında saygınlıklarını yitireceklerini sanmak insanların düştükleri en büyük yanılgıdır. Bir şekilde işe başlarlar fakat kendilerini bir iş adamı/iş kadını gibi göremedikleri için tabiri caizse ellerinin ucuyla “aman canım işte laf olsun diye aldım ürün kullanıyorum” kisvesi altında sürdürmeye çalışırlar. Bu noktada da tabii ki yeni bir iş ortağı kaydetmeleri mucize olur. Kim sizin bile prestijli bulmadığınız bir işi yapmak ister ki?

  1. Reddedilme korkusu

Hayatımızın birçok alanında en büyük kâbusumuz reddedilme korkusudur. Bu nedenle birçok şeyi yapmaktan, istemekten çekiniriz. İnsanlar bize “hayır” dediklerinde aslında sadece sunduğumuz fırsata hayır dediklerini unutup hemen kişiselleştirmek tabiatımızda var. Oysa “hayır” sadece “hayır” demektir. Size hayır denildiğinde aynı zamanda “sen kötü/güvenilmez/çirkin/boş bir insansın” demek değildir. Sadece sunduğumuz iş fırsatı ya da ürün o kişiye uygun olmayabilir. Kişiselleştirmeyin. Herkes iş fırsatınızı değerlendirmek ya da ürünleri kullanmak zorunda değil.

Hayır cevabı aldığınızda (herhangi bir konuda, sadece Network Marketing için değil) nedenini sorun, cevabı dinleyin, belki “evet”’e çevirebileceğiniz bir nedendir, cevabı değiştirmeyi deneyin, yine de hayır cevabı alıyorsanız bu durumda yapacağınız şey teşekkür etmek ve bir sonraki adaya geçmektir. Bu kadar basit.

  1. Başarısızlık korkusu

Hangi işi yapacak olursanız olun uzmanlaşmadan önce bocalayacaksınız. Yürümeye başlamadan önce ayaklarınızın üzerinde durmak için defalarca komik duruma düştünüz. Ama bunu önemsemediniz. Sonunda yürüdünüz.

Benim bu konuda araba kullanmakla ilgili bir anım var. Ehliyetimi 18 yaşımı geçer geçmez aldım. Sonra zaman zaman sokak aralarında yan koltuğumda annemle kullandım. Bir süre sonra okula gidip gelmeye de başladım ama tabii ki gayet acemiydim. Bir gün okulun yan sokağına arabamı park ettim. Yeni başlayanların (hatta bazen yıllardır araba kullananların bile) paralel park konusundaki sıkıntıları malumunuzdur. Arabayı park ettim etmesine de, iki arabalık yeri ortalamışım, ancak öyle yanaştırabilmişim. Bir de yokuşlu bir yer. Tam arabadan indim bir adam seslendi bana “yavvv böyle park olur mu bir araba daha sığar oraya” diye. Adama dönüp “vallahi ben öndekine yanaştırsam bu sefer çıkamam buradan zaten yokuş” dedim. Haklı olduğumu iddia etmiyorum, ama gerçek de buydu. O zaman söyledi bana “ bu acemiler de yani trafiğe çıkmasınlar” anlamına gelen bir şeyler duydum. Adama dedim ki “beyefendi siz annenizin karnından şoför mü doğdunuz acaba? Acemiliğimi nasıl atacağım eğer arabayla trafiğe çıkmazsam”. O zaman sustu.

Demem o ki, eğer başarısız olmaktan korkup sunum yapmaktan, işini anlatmaktan kaçınırsanız hiçbir zaman yapamayacaksınız. Deneyin. Elinize yüzünüze bulaştırsanız da deneyin. Kesin olarak hayır cevabı alacağınızdan emin olduğunuz kişiler üzerinde deneyin ve pratik yapın. Eğer denize atlamazsanız yüzme ile alakalı binlerce saat video da izleseniz yüzemeyeceksiniz.

Network Marketing işinde

psikolojiniz en büyük silahınızdır!

 

Network Marketing size gerçekten güzel bir kazanç ve doğru oluşturulmuş bir ekibiniz olduğu takdirde pasif gelir vaat ediyor. Standart maaşlı işlerimizde olanın aksine ne kadar emek harcarsak gelirimiz o doğrultuda artıyor ve yine maaşlı işimizde olmayan bir şekilde bir süre sonra daha az emek ile daha fazla kazanıyoruz. Network Marketing modeli sağlam ve güvenilir bir firmanın bayisi olduğunuzda size gerçekten de hayalini kurduğunuz hayatı vaat ediyor.

Hayalinize ulaşmak için ise sizden beklenenler;

  1. Eğitimlerinizi almanız ve öğrendiklerinizi ekipleriniz aktarmanız. Yani başkalarının da kazanmalarına yardım etmeniz
  2. İstikrarlı bir şekilde işinize sahip çıkmanız, kaytarmamanız
  3. Network Marketing işinizi doğru anlayarak geçmişte size öğretilmiş/dayatılmış kavramlardan kendinizi özgürleştirerek psikolojik olarak güçlü olmanız.

Bu saydıklarımı yapmak size kolay mı geldi? O zaman yapın!

Zor mu geldi? O zaman demek ki hayallerinizi gerçekleştirmeyi o kadar da istemiyorsunuz. Belki hayaliniz finansal özgürlük değildir. Gerçek hayalinizi bulmanız ve onu gerçekleştirmeniz dileğiyle,

Sevgiler,

Aslı

 

Bir Yorum

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir