Kayıt Almaya Giden 6 Basit Adım

Distribütör adayınızla bir yerde buluştunuz, hikâyenizi paylaştınız ve iş fırsatınızın sunumunu yaptınız, peki şimdi ne olacak? Adayın işe başlaması için kaydını tamamlamanız gerek, haydi bunu nasıl yapacağımıza bir bakalım;

Benim çok basit bir şekilde uyguladığım ve her yaştan, dilden, kariyerden insan için işi yarayan bir yöntemim var. Bu yöntem 6 basit sorudan oluşuyor.

#1 İşin En Çok Hangi Kısmı Hoşuna Gitti?

Herhangi bir sunumdan sonra sorabileceğiniz en kötü soru şudur; ne düşünüyorsun! Adayınıza ne düşündüğünü sormanız onu eleştirmeye teşvik eder. Sunumunuzu nasıl eleştireceğini düşünür ve olumsuz düşüncelere ulaşırlar.

Bunun yerine “en çok nesini sevdin” diye sorarsanız bambaşka cevaplar alırsınız. Bu soru olumlu düşünceleri davet eder. Aslında cevaplar size onun fırsatınız hakkında ne düşündüğü konusunda ipuçları verir. Eğer ürünü gerçekten sevdiyse mesela ürün üzerinden gidebilirsiniz. Ya da eğer ek gelir ve kazanç planı ilgisini çektiyse bu konular üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Araba kullanmayı sevmeyen hatta ehliyeti bile olmayan birine uzun uzun araba promosyonunu anlatırken bulmazsınız kendinizi.

#2 1’den 10’a Kadar Derecelendirecek Olsan?

Adayınıza “bu işle alakalı 1’den 10’a kadar puan verecek olsan, 10 hemen başlarım, 1 hiç ilgimi çekmiyor olsa, kaç puan verirdin” diye sorun.

Yine bu soru da onun ilgisinin derecesini tartmanıza yardımcı olacak hatta karar verme sürecini hızlandıracaktır. Tecrübelerime dayanarak birçok 6, 7 ve 8 cevabı alacağınızı söyleyebilirim ki bu çok iyi bir cevaptır. Ama ya biri 2 derse? Bu bile o kadar kötü değildir. Tamam, onun ilgisini çekip puanı daha yukarı taşıyabilmek için biraz daha fazla uğraşmanız gerekecektir ama 2 puanı hiç ilgisiz olmadığını gösterir. Bu demektir ki adayınızın sunumda gördüklerinden daha fazla bilgiye ihtiyacı vardır. Ona puanı yükseltmek için ne yapabileceğinizi sorun. Cevabı size bir sonraki sunumda ona ne anlatmanız gerektiği konusunda ipucu verecektir. Unutmayın, 1 dışındaki her puan olumludur.

#3 Ne Kadar Para Kazansan İlgini Çeker?

Şimdi farazi sorulara geçiyoruz. Az önceki sunumda gördüklerine dayanarak, eğer ki bu şirketin part-time çalışan bağımsız bir distribütörü olsaydın, 1 ayda ne kadar gelir elde etsen emeğine değerdi?

Bu soruyla adayınızın ne kadar aylık geliri ilgi çekici bulacağını öğrenebilirsiniz. Ona kaç para kazanabileceğini anlatmayın, ne istediğini, hayalinin ne olduğunu öğrenmek için onu dinleyin.

#4 Kaç Saatini Ayırabilirsin?

Bu bahsettiğin miktarda geliri elde etmek için her hafta kaç saat ayırabilirsin?

Aynı şekilde ona ne istediğini sorun, ne yapacağını anlatmayın.

#5 Kaç Ay Boyunca Sürdürebilirsin?

Peki, bu gelire ulaşmak için haftada bahsettiğin kadar zaman ayırarak kaç ay boyunca çalışırdın?

İstediği gelir seviyesine ulaşabilmek için zamanından ne kadar yatırım yapacağını öğrenin.

#6 ….seydim, mıydın ?

Eğer sana (5.soruya verdikleri cevap) kadar ay haftada (4.soruya verdikleri cevap) kadar çalışarak (3.soruda söyledikleri gelir miktarı) x kadar para kazanmanın yolunu gösterseydim, ekibime katılır mıydın?

Tek yapacağınız neyi hayal ettiğini sorup, ona hayalini vermeyi teklif etmek. Birçok insan olumlu cevap verecektir, düşünseniz, kim hayaline kavuşmayı istemez ki?

Bir Danışman Gibi Davranın

Şimdi, bazen bu sorulara gerçekten çok çılgınca cevaplar alırsınız. Örneğin biri kalkıp ayda 20bin lira kazanmak istediğini ama bunun için haftada sadece 5 saat çalışabileceğini üstelik de bu işi yalnızca 2 ay sürdüreceğini söyleyebilir.

Bu noktada hatırlamanız gereken şey şudur; siz adayınıza danışmanlık yapıyorsunuz ve bir danışman olarak gerçekçi olmak zorundasınız. Size böyle gerçekçi olmayan şeyler söyleyen adaylara şunu söyleyebilirsiniz; eğer gerçekten istedikleri buysa o zaman söyledikleri 3 farklı rakamdan en az birinin değişmesi gerekir. Ya her hafta daha çok zaman ayırmalı, ya da daha uzun süre çalışmalı ya da kazanmak istediği parayı azaltmalıdır. Ama bir şeyin muhakkak değişmesi gerekir. Bizde bir laf vardır bilirsiniz; bütün güzellikler bir arada olmaz.

Bunu yapmaktan çekinmeyin. Adayınızın gözünde kredibiliteniz dürüst ve gerçekçi olduğunuzda artacaktır.

Kapanışı Güvenli Bir Şekilde Yapın

Bu kapanış yöntemiyle daha fazla adayınızın kaydını alabileceksiniz çünkü onların ne istediklerini öğrenmiş olacaksınız. Adaylarınıza Network Marketing’den ne beklemeleri gerektiğini söylemeyin. Ayda sadece ekstra 2bin lira kazanarak çocuğunun okul taksidine katkıda bulunmak isteyen birine ayda 10bin lira kazanacağını vaat ederek inandırıcılığınızı kaybedebilirsiniz. Network Marketing işindeki en başarılı kişiler adaylarının ne istediğini dikkatle dinleyip onlara hayallerinin nasıl gerçeğe dönüşebileceğini gösterenlerdir.

Bu kapanış yöntemini kullanın, bu sayede özgüveniniz de artacaktır. Hiç ezberlemeye çalışmayın, sadece genel konsepte hakim olun. Zamanla tekrar ede ede alışacaksınız zaten. Bu adım sizi bir Network Marketing Profesyoneli olmaya daha da yakınlaştıracaktır.

3 Yorumlar
    • AsliGoksu

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir