İnsanları İş Sunumuna Nasıl Davet Etmelisiniz

Network Marketing iş fırsatınız için insanları sunuma davet ederken ne söyleyeceğiniz kimi davet ettiğinize ve bu davet ettiğiniz kişinin sizi nasıl gördüğüne bağlıdır. Gelin bu konuyu biraz açalım;

Yakın Olduğunuz Kişileri Sunuma Davet Etmek

Eğer biriyle yakınsanız mükemmel bir satış performansı göstermenize gerek yok. Şöyle diyebilirsiniz; “Yarın akşam yeni başladığım bir işin lansmanına gidiyorum. Sen de benimle gelip hem yaptığım işi hem de ürünleri inceler misin? İlgini çekmezse zaten bir daha sana bu konudan bahsetmem ama en azından gelip bir incelersen çok memnun olurum. “

Gayet soğukkanlı bir şekilde, baskı yapmadan, abartısız davranın.

Birçok Network Marketing eğitiminde tek tip davetlerden bahsediliyor. Halbuki davet edeceğiniz herkese aynı şekilde yaklaşmanızın bir anlamı yok. Eğer zaten yakın olduğunuz birine diğerlerine davrandığınız gibi davranırsanız bu çok tuhaf olmaz mı? Bu kişilere sadece sorun. Gelmelerinin sizi memnun edeceğini söyleyin. Baskı yapmayın ama gelmelerinden duyacağınız mutluluğu belli edin. “Gel birlikte gidelim sonra da gece bir şeyler içeriz” deyin. Sıradan davranın, her zamanki gibi olun.

Yakın Olmadığınız İnsanları Sunuma Davet Etmek

Peki az tanıdığınız ya da hemen hemen hiç tanımadığınız birini sunuma nasıl davet edeceksiniz? Bu noktada faydalardan bahsetmelisiniz. Ürünlerinizin ya da iş fırsatınızın veya her ikisinin birden faydalarını anlatmalısınız. FAYDALAR odaklanın. Bu faydalar pazarlamanızın temel taşı olmalı.

Network Marketing işi yapan birçok kişi örneğin Facebook profillerinde şahane görseller paylaşıyorlar ve mesela “X firmanın dünya birincisi İstanbul’a geliyor, onu dinlemeye gelin” falan yazıyorlar.

Kimse X firmanın bilmemne şampiyonunu dinlemekle ilgilenmez. Onlar X firmanın kendilerine ne faydası olacağı ile ilgilenir. O nedenle bu tip reklamlar yapmaktan vazgeçin. X firmanızın toplantısı olduğunu gören biri o toplantıya gelmez. Neden? Çünkü biraz ilgisini çekmişse eğer, hemen bu firmayı araştırmaya girişir ve bilin bakalım ilk nereye bakar? Tabii ki Google!

İnsanlar ilginç bir şey gördüklerinde ilk yaptıkları şey Google’a sormaktır. Dolayısıyla birine “X firmanın toplantısı var sen de gel” dediğinizde toplantıya gelmek yerine Google’a sorup öğrenirler zaten. Doğru bir şeyler öğrenseler yine iyi. Google’a girip X firma yazdıklarında karşılarına çıkacak olan şey çoğu zaman adını bile yazmamış bir kişinin X firma’yı itham etmesi, dolandırıcılıkla ya da titan, saadet zinciri vb bir şey olduğunu yazması olacaktır. Eh bu durumda davet ettiğiniz kişi sizce toplantıya gelir mi?

İnsanlara kendi araştırmalarını yapmak için ihtiyaçları olan bilgiyi verdikten sonra ne bekliyorsunuz ki? Google’dan bakmak yerine giyinip dışarı çıkmasını ve toplantınıza gelmesini mi?

Network Marketing İşinizi Nasıl Pazarlamalısınız

İnsanları davet ederken onlara kendi araştırmalarını yapıp doğru olmayan bilgiler ile karşılaştıktan sonra önyargılı yaklaşma fırsatını vermeyin. Eğer siz de sürekli her yerde firmanızın adından bahsediyorsanız bunu yapmaktan vazgeçin. Bunun yerine mesela “Günde 2 saat çalışarak kredi kartı borcunuzu ödemenin yolu” ya da “aç kalmadan nasıl kilo verirsiniz” şeklinde yazılar ve bilgiler paylaşabilirsiniz. Bu şekilde bir yaklaşım insanlarda merak uyandıracak ve neden bahsedildiğini öğrenmek isteyeceklerdir.

Eğer toplantılara daha fazla insan götürmek istiyorsanız insanların görecekleri faydalara odaklanın.

Tags:

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir