Yeni Kayıtlar Almak İçin Facebook Nasıl Kullanılır?

Hemen hepimizin sosyal medya hesaplarımızda yüzlerce insan var ve biz bu kişilerin birçoğu ile çok uzun zamandır konuşmuyoruz. Ama bu arkadaşlarınızın hepsi sizin Network Marketing işiniz için müşteri ya da iş ortağı olma potansiyeli taşıyor. Peki uzun zamandır görüşmediğiniz bu kişiler ile nasıl irtibata geçmelisiniz?

Yurtdışında çok başarılı bir Network Marketing profesyoneli olan bir arkadaşımdan sizler için bu konuda tavsiye aldım. Kendisi sosyal medya üzerinden 400’den fazla kayıt yapmış biri. Yani bir “uzman” diyebiliriz. Gelin şimdi onun tavsiyelerine kulak verelim.

Aslında hepimiz sosyal medyanın yeni iş ortağı kayıt etmek için çok güzel bir kaynak olduğunu biliyoruz ancak çoğunlukla ne söyleyeceğimizi bilemediğimiz için yanlış adımlar atıyoruz. Çok da iyi tanımadığımız kişilere hızlıca bir şeyler yazıp ekibimize katılmayı isteyip istemeyeceklerini soruyoruz. Bu elbette ki hiçbir işe yaramayan bir yöntem.

Doğru olan yöntem ise iş fırsatınızdan bahsetmeden önce buzları eritmek, biraz iletişim kurmak, yeniden bağlantıya geçmektir. Başka bir yol ise cesaretle bodoslamasına konuşmaya başlamaktır.

Arkadaşım bu aşağıda açıklayacağım yöntemi kullanıyor:

Eğer doğru kullanmazsanız spam yapıyor gibi algılanabilirsiniz. Dürüstçe hareket edin ve bir şekilde biraz da olsa ilişkiniz olmuş olan insanlarda deneyin.

Şimdi bir konuşma başlatmak istediğiniz ama bunu nasıl yapacağınıza emin olmadığınız birini düşünün.

Buzları kırmak için şöyle bir cümle ile giriş yapabilirsiniz : “Seda şimdi birdenbire sana böyle bir şey yazdığım için “kafayı mı yedi” diye düşünebilirsin”

Sonra bir iltifat ederek devam edin: “Ama Facebook haber akışımda sürekli seni görüyorum, hep karşıma çıkıyorsun. Saçların harika gözüküyor, hangi şampuanı kullanıyorsun?”

Ve onları cesaretlendirici bir cümle kurun : “Harika bir çevren olduğunu düşünüyorum. İnsanlar sosyal medya gönderilerine hep yorum yapıyorlar ve çok beğeni alıyorsunuz. Benim şu anda yaptığım işte sen de başarılı olabilirsin. Benimle çalışmaya ne dersin?”

Mesajınızı sizin yaptığınız işte harikalar yaratacağını söyleyerek bitirin. Dürüst bir şekilde söylerseniz bunu yapmanın birçok yolu vardır. Çevresinin genişliği olabilir, kişiliği olabilir, görüntüsü olabilir, ya da başka herhangi bir şey olabilir. Ama ne olursa olsun şunu demelisiniz : “x harika bir şey. Benim yaptığım işte sen harikalar yaratırsın”.

En sonunda da onlara “ekibime katılmak ister misin” diye değil “benimle çalışmayı düşünür müsün” diye sorun.

Bu yazışmanın sonucunda karşınızdaki kişi en azından sizinle bir yerde bir şeyler içmeye evet diyecektir. Mesajlaşarak işinizi anlatmaya kalkmayın. Eğer aynı şehirlerde değilseniz Skype üzerinden bir sunum yapabilirsiniz.

Benim bu şekilde 400’den fazla kayıt almış olan arkadaşım her gün bu şekilde en az bir konuşma yapmaya özen gösterdiğini söylemişti. Siz de bu yazıyı okuduktan sonra hemen listenizde uzun zamandır görüşmediğiniz bir arkadaşınızla bunu deneyin. Mümkünse aynı şehirde yaşadığınız bir arkadaşınız olsun ki birkaç gün içerisinde sunum yapabilmek için randevulaşabilin.

Son olarak unutmadan, eğer mesaj ile işten bahsetmenizi isteyen olursa –ki olacaktır- projenin mesajla ya da telefonda bahsedilmeyecek kadar detaylı ve ciddi olduğu söyleyin. Masaya oturmanız en iyisi olur.

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir