İtirazların 2 Gerçek Nedeni ve Bunlarla Nasıl Başa Çıkarız?

Merhaba, bir süredir yazı giremiyorum çünkü ağırlıklı olarak çalıştığım Network Marketing şirketimin yıllık tatillerinden birindeydim ve yanımda bilgisayar yoktu. Ekip arkadaşlarımla birlikte büyük bir grup olarak katıldığımız bu tatilde üzerinde en çok tartışma yaratan konuların üzerinden geçtik. Ben de bloğumda bu konulara değinmeye çalışacağım.

Yine Yeni Yeniden İtirazlar !

Size iş fırsatınızı ve şirketi ilk anlattıkları ana geri dönün. Sizin de şüpheleriniz ve bahaneleriniz vardı, değil mi? Neydi bu bahaneler? En sık rastlanan bahanelere bakalım, muhtemelen siz de size işi anlatan arkadaşınıza aşağıdaki bahanelerden bir ya da daha fazlasını söylediniz, değil mi?

  • Param yok
  • Zamanım yok
  • Yeterince insan tanımıyorum (çevrem yok)
  • Özgüvenim düşük
  • Satış yapamam

Ben de önce bu tepkileri verdim. İşe başladıktan sonra da neredeyse bütün bahaneleri duydum. Bu bahaneler canımı oldukça sıkıyordu. Ama sonra şunu fark ettim ve bu belki de benim için dönüm noktası oldu :

İnsanların itiraz etmelerinin aslında SADECE 2 sebebi var!

  1. Network Marketing’e inanmıyorlar
  2. Kendilerine inanmıyorlar

Bu kadar. Karşılaşabileceğiniz bütün itiraz ve bahanelerin altında bu iki nedenden biri yatıyor. Düşünün, biri size yeterince parası olmadığını söylediğinde aslında bu onun Network Marketing’e inanmadığı anlamına gelmektedir. Çünkü hangi Network Marketing firması olursa olsun başlangıç için ödenmesi gereken meblağ bir iş kurmak için gereken paranın çok çok altındadır. Zamanı olmadığını söyleyen kişi ise Network Marketing işini yarı zamanlı olarak yapabileceğinin farkında değildir. Çevresi olmadığını söyleyen kişinin de kendisine inancı ve güveni yoktur.

Eğer insanların itirazlarının altında sadece iki neden olduğunu bilirsek bahaneleri ile daha kolay başa çıkabilirsiniz. İtirazlar ile başa çıkmanın en iyi yolu dinlemek ve gerçek nedeni bulmaktır. İnsanlar onları dinlemenizi, anlamanızı ve onaylamanızı isterler. Hikayeleri ne olursa olsun dikkatle dinleyin ve durumları ile empati yapmaya çalışın. Sonra da onların içinde bulundukları durumu kendinizinki ile bağdaştırın ve neden başladığınızı anlatın. Karşınızdakini dinlemek ve hikayesiyle kendinizinkini bağdaştırmak itirazını farkındalığa çevirebilir. Hangi farkındalığa? Tabii ki bu işe başlamanın ona para ve zaman kazandırabileceği farkındalığına.

İtirazları karşılamaktan korkmamalı, endişe etmemelisiniz. Gerçek nedenleri anladığınızda ve bu nedenleri ortadan kaldıracak çözümler önerip iş fırsatınızı doğru aktarabildiğinizde bu itiraz süreci en sevdiğiniz süreç olacak, bana güvenin!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir