Network Marketing Nedir?

Network Marketing (Multi Level Marketing – MLM) Nedir?

Network Marketing Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Network Marketing (multilevelmarketing) ya da MLM bağımsız temsilcilerin son kullanıcılara direkt olarak ürün ya da hizmet sattığı bir doğrudan satış iş modelidir. Pazarlama şeklinin “çok katmanlı” olarak değerlendirilmesinin sebebi ise her temsilcinin temsilci atama, yetiştirme ve yetiştirdikleri temsilcilerin ciroları üzerinden den para kazanma imkanına sahip olmasıdır.

Network Marketing sisteminde elde edilen gelir hem kişisel satışlardan hem de sizden doğacak ticaretin toplam cirosundan elde edeceğiniz gelirdir.

Network Marketing Nedir

Bilmeniz Gereken Terimler

Kazanç Planı:  Birçok doğrudan satış ya da çok katmanlı pazarlama firması programlarına Kazanç Planı adı verirler. Kazançlarınız bu plana göre takip edilir.

Sponsor:  Sponsor, bir başkasını direkt olarak işe sokan kişiye denir. Örneğin bağımsız distribütör olan A kişisi B kişisiyle el sıkışıyor ve onun kaydını alıyor. Bu durumda A kişisi B kişisinin eğitiminden sorumludur.

Ortak: Aynı zamanda ekip üyesi olarak da adlandırılır. Bu kişi bir sponsor tarafından işe alınan kişidir.

Alt Soyağacı: Burada yaptığınız iş için işe aldığınız, ortak olarak kabul ettiğiniz kişileri görebilirsiniz. Hem sizin direk olarak aldıklarınız, hem de sizin aldığınız kişilerin işe dahil ettiği kişiler sizin alt soyağacınızda bulunurlar.

Üst Soyağacı:  Üst soyağacı ise sizden önce işe giren ve sizi işe alan kişileri gösterir. Örneğin diyelim ki A kişisi B kişisi ile el sıkıştı, B kişisi de C kişisini kayıt etti. C kişisi de sizi işe dahil etti. Bu durumda sizin üst soyağacınız C kişisidir.

Ödeme Planı:  Kazanç planına benzer şekilde bağımsız distribütörlerin nasıl para kazanacaklarını açıklayan modeldir.

Network Marketing:  Multi-level (çok katmanlı) Marketing için bazen Network Marketing de denilebilir.

Network Marketing Yasal Mıdır?

Network Marketing hakkında bir çok mit ve yanlış değerlendirmeler vardır ki bunların bazıları da yasadışı olduğuna ilişkindir. Bir Network Marketing işinin yasal olup olmadığını anlamak için 3 temel noktaya bakmak gerekir;

  1. Kaliteli bir ürün ya da hizmet satışı var mıdır?
  2. Ana gelir ürün ya da hizmetin satışından mı elde edilmektedir?
  3. Odak noktası ürün satışı mı yoksa alt bayilik vermek midir?

Hiçbir ürünün olmadığı ya da kalitesiz ürünlerin satışının yapıldığı veyahut sadece “adam bulma oyunu” olarak tezahür eden bir gelir modeli yasadığı bir piramit modeli olabilir. Ancak “piramit” kelimesini gördüğünüz an hemen koşarak uzaklaşmayın çünkü bir işi yasadışı kılan şey model değildir. Bir işin yasadışı olarak değerlendirilebilmesinin temel kriteri ürün kalitesi ve elde edilecek gelirin sadece “adam bulmak” üzerinden olmasıdır.

Network Marketing İş Modelleri Başarılı Mıdır?

MLM ya da Network Marketing iş modellerinin olumsuz bir imajları vardır çünkü başarısızlık oranı çok yüksektir. Ancak bu yüksek başarısızlık oranıyla alakalı yanlış yönlendiren istatistikler mevcuttur. Her şeyden önce birçok başka işte de başarısızlık oranı hayli yüksektir. Ayrıca cüzi miktarda yatırım yaptığınız bir işten vazgeçmek çok kolaydır. Mesela 300 lira yatırım yaptığınız bir işi kolayca bırakabilirsiniz ancak 300 bin liraya bir iş kurmuş olsanız çok daha fazla çalışırsınız. Son olarak da Network Marketing İş sunumlarına katılan insanlar hızlıca para kazanacaklarını düşündükleri için bu işe girdiklerinde ve satacakları ürüne ve kazanç planına çok fazla dikkat etmediklerinde çabuk hayal kırıklığına uğrayıp işi bırakabiliyorlar. Bunlar Network Marketing modelinin kusuru değildir, tamamen kişilere bağlıdır.

Diğer bütün işlerde olduğu gibi MLM’de yani Network Marketing’de de başarı yalnıza kişinin kendi performansına bağlıdır.

Gerçek şu ki Network Marketing de diğer işlerden farklı değildir. Eğer başarılı olmak için gereken eforu sarf ederseniz para kazanabilir, başarılı olabilirsiniz. Her Network Marketing firmasının kendine özel planları olsa da başarılı olabilmek için yapmanız gereken temel şey; hedef kitlenizi bulmak, onlara reklam yapmak ve o kişilere satış yapmaktır.

Peki Doygunluk?

Bazı Network Marketing çalışanları sizi işe almaya çalışırken eğer hemen girmezseniz büyük bir fırsatı tepeceğinizi çünkü temsilci sayısı arttıkça piyasanın doygunluğa ulaşacağını söylerler, sizi acele ettirmek için. Ama bu çok da gerçekçi değildir. Çevrenizde bir Network Marketing firmasından ürün alan ya da bu işi yapan kaç kişi var? O kadar da fazla değil, değil mi? Demek ki hala satış yapabileceğiniz kişiler var.

Ayrıca her gün birileri 18 yaşını dolduruyor ve Network Marketing firmasına katılma yaşına gelmiş oluyor. Sonuç olarak her gün yeni birileri dünyaya geliyor ve zaman içerisinde hep işe alabileceğiniz insan olacak demektir bu.

Network Marketing İşinde Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir?

Network Marketing işinde başarılı olmak için ihtiyacınız olanlar şunlardır;

1) Doğrudan Satış Derneği’ne üye bir Network Marketing firması bulun. Bu firmalar etik değerlere uygun olarak çalışmaktadır.

2)  Seveceğiniz ve başkalarına da tavsiye edebileceğiniz ürün ya da hizmetler satan bir firma bulun. Kullandıkça biten ve dolayısıyla tekrar tekrar satabileceğiniz ürünler en iyileridir.

3)  Firmanın geçmişini ve kazanç planını iyi inceleyin ve ne şekilde para kazanacağınızı ayrıca işinizi nasıl pazarlayacağınızı öğrenin.

Network Marketing işinizi ciddiye alın ve başka herhangi bir işe nasıl yaklaşıyorsanız Network Marketing işinize de öyle yaklaşın. Bugüne kadar ne duymuş olursanız olun Network Marketing asla “kısa yoldan zengin olma” işi değildir. Diğer bütün iş modelleri gibi çalışmanız, hedef kitlenizi belirlemeniz ve bu kitleye reklam yapmanız gerekir. Sizi işe alan bir sponsorunuz alacaktır ancak bu kişiden sizin yerinize çalışmasını beklememelisiniz. Network Marketing’deki başarınız sadece ve sadece sizin yaptığınız işin kalitesine ve harcadığınız efora bağlı olacaktır.